Eduskunnassa vuoden 2026 budjetin palautekeskustelussa SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuheen piti kansanedustaja Joona Räsänen.
Sosiaalidemokraattien eduskuntaryhmä painottaa, että ”epävarmuuden keskellä Euroopan taloudesta kantautuu hyviä uutisia. Euroopan keskuspankki on jo toistamiseen parantamassa omaa kasvuennustettaan. Tuoreet tiedot kertovat kasvusta ja vahvistuvasta työllisyydestä eri Euroopan maissa.”
– Venäjän rajamaissa – Virossa, Latviassa ja Liettuassa työllisyys on kääntynyt kasvuun. Erityisesti Puolassa kasvu on vahvaa ja työllisyys vahvistuu. Entä sitten mikä on tilanne meillä Suomessa? Täällä on kyselty, onko Suomi enää pohjoismaa, mutta nyt on syytä kysyä, olemmeko me edes osa Eurooppaa?
Sosiaalidemokraatit kertovat olevansa huolissaan velkaantumisesta ja yrittäjien konkursseista.
– OECD:n tuoreessa ennusteessa Suomi on ainoa kehittynyt maa, jonka talous ei kasva tänä vuonna. Työttömyystilastoissa olemme jatkuvasti Euroopan kärkeä ja työllisyyskehityksessä hännän huippuja. Velkaantuminen on Euroopan nopeinta ja julkiset menot korkeimpia. Konkurssit ovat 2000-luvun ennätyksessä, eduskuntaryhmä lausuu ja jatkaa:
– Kirsikkana kakun päälle tuli vielä uusi yllätys, kun hallitus kertoi tämän vuoden ennätysvelkaantumisen kohoavan miltei 18 miljardiin.
Sosiaalidemokraattien mukaan ”aiemmin tätä olisi kauhisteltu, mutta nyt hallitus ohittaa tämän jäätävän velkamällin olan kohautuksella.”
– Kaiken tämän jälkeen ei ole siis ihme, että tarkkailuluokan etupulpetti kutsuu.
SDP toteaa, että ”onneksi myös Suomesta löytyy positiivisiakin merkkejä”.
– Yritysten investointiaikeet ovat kasvussa, korot ovat jo pidempään olleet laskussa ja ihmisten palkat nousussa. Ensimmäisestä kuuluu kiitos yrityksille, toisesta Frankfurtiin ja kolmannesta Hakaniemeen, sanoo eduskuntaryhmä viitaten Euroopan keskuspankkiin ja ammattiyhdistysliikkeeseen.
Eduskuntaryhmän mukaan ”hallituksen saldo on paljon puhetta, mutta vähän villoja.”
Luottamus on talouden parasta valuuttaa. Ja juuri luottamuksen vahvistamisen hallitus on laiminlyönyt. Kohta on kolme vuotta työttömyys kasvanut ja konkurssit lisääntyneet. Kolme vuotta on julkisia palveluita heikennetty ja työmarkkinoille lietsottu jatkuvaa eripuraa. Kolme vuotta on yhteiskunnan turvaverkkoja saksittu ja samalla jaettu hövelejä veronalennuksia omille eturyhmille.
Sosiaalidemokraatit penäävät ”luottamuksen rakentamista”.
– Ihmisten luottamus arjen palveluihin tulee palauttaa. Lääkäriin tulee päästä tarpeen vaatiessa, eikä kuukausien jonotuksen jälkeen. Ikäihmisten tulee luottaa siihen, että heistä pidetään hyvää huolta. Ja nuorten tulee luottaa siihen, että tulevaisuus kantaa. Kuluttajien ja yritysten luottamusta tulevaan tulee vahvistaa. Veronkevennykset on kohdistettava tavallisille suomalaisille. Pienten yritysten tilannetta on helpotettava. Investoinnit on saatava liikkeelle.
Oppositiopuolue vaatii ”käännettä kohti kasvua”.
– Samaan aikaan kun hallitus on jopa puolittamassa kaikista heikoimmassa asemassa olevien toimeentulon, niin se jakaa historiallisen suuret veronkevennykset kaikista suurituloisimmille. Joulun kunniaksi hallitus lähettää miljonääreille lahjakääreissä kahisevaa ja vastaavasti toimeentulotuen saajien pakettiin laitetaan sakset. Hallitus on markkinoinut suurituloisten veroalea ahkeruuteen kannustamisella. Mutta miten voi olla, että ahkeruudesta palkitaan ainoastaan siellä ministeritason tuloilla?
Sosiaalidemokraattien mukaan sosiaaliturvan suojaosien leikkaaminen ”rankaisee ahkeruudesta”.
– 2000 euroa kuussa tienaavan myyjän ahkeruutta hallitus palkitsee myös kiristämällä hänen verorasitustaan. 4000 euroa kuussa tienaava opettajakin edelleen pohtii, että miten ihmeessä tässä näin kävi, että hänkin jää miinuksen puolelle. 6000 euroa kuussa tienaava insinöörikään ei tahdo ymmärtää lopputulosta, hänkään ei hyödy hallituksen veronkevennyksistä senttiäkään., väittää eduskuntaryhmä ja jatkaa:
– Yli 9000 euron kuukausiansioilla pääset nauttimaan kunnolla hallituksen veroalesta. Siellä voi joulupöytään kattaa vähän parempaakin särvintä. Tavallisten suomalaisten osalta hallituksen lupaamat veronalennukset olivatkin vain valepaketti.
Sosiaalidemokraattien mukaan valtiontaloutta voimakkaasti velkaannuttanutta edeltäviä SDP:n Antti Rinteen ja Sanna Marinin hallituksia ei pidä syyttää.
– Meni Suomella sitten, miten huonosti tahansa, niin syy on aina jonkun muun. Yleensä edellisen hallituksen. Ongelmien ratkaisujen osalta hallitus ei myöskään liikaa kiirehdi. Sotkun saa siivota sitten se seuraava hallitus. Ei siis ihme, että tässä välissä hallituspuolueilla riittää aikaa muun muassa naaman vääntelyihin ja muihin yhtä merkittäviin tekoihin, ryhmä lausuu ja päättää:
– Koska hallitus on epäonnistumassa kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan, eikä sen politiikka ei rakenna luottamusta, niin esitän että se ei nauti eduskunnan luottamusta.





