Öljylaitos tulessa, Venäjälle uusia iskuja lennokeilla

Ainakin viiden räjähdedroonin kerrotaan osuneen kohteeseensa Krasnodarissa.
Öljynjalostamo liekeissä Venäjällä. / Telegram
Öljynjalostamo liekeissä Venäjällä. / Telegram

Ukrainan kerrotaan hyökänneen yön aikana useaan eri kohteeseen Venäjällä. Räjähdelennokit ovat aiheuttaneet tulipalon öljynjalostamolla sekä laajoja sähkökatkoja maan lounaisosassa.

Hyökkäys on osa Ukrainan viimeisen viikon aikana käymää laajempaa kampanjaa, jonka tavoitteena on häiritä Venäjällä käytäviä presidentinvaaleja ja pyrkiä vaikuttamaan maan sotatalouteen iskemällä strategisiin kohteisiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Yhtenä kohteena oli öljynjalostamo Krasnodarissa. Arviolta 5–7 lennokkia osui kohteeseensa. Laitoksen on ilmoitettu tuottavan noin 4,5 miljoonaa tonnia raakaöljyä vuodessa vientiin, mutta osa tuotannosta käytetään Venäjän sisämarkkinoille.

Ukraina on iskenyt viimeisen viikon aikana öljyntuotantoinfrastruktuuriin muun muassa Samaran, Rostovin, ja Krasnodarin alueilla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Muun muassa Moskovan, Rostovin ja Kurskin alueille hyökättiin yli 30 lennokilla. Venäjän puolustusministeriö väitti, että kaikki iskut olisi torjuttu.

Miehittämätöntä maa-ajoneuvoa voidaan käyttää muun muassa miinanraivauksessa.
Kremlin uskotaan valmistelevan uusia hyökkäysoperaatioita loppukeväälle.
Mainos