– Uusien asuntolainojen keskikorko nousi maaliskuussa 0,87 prosenttiin lisääntyneen epävarmuuden seurauksena. Myös korkomarginaalit kohoavat, kun riskit eriytyvät alueittain ja kohdetyypeittäin, Hypon ekonomisti Juho Keskinen sanoo.
Suomen Pankin mukaan uusia asuntolainoja nostettiin maaliskuussa 1,9 miljardin euron edestä. Määrä on kahdeksan prosenttia pienempi kuin vuosi sitten, mutta yhä 12 prosenttia suurempi kuin kaksi vuotta sitten pandemian alkaessa.
Sijoitusasuntojen lainakanta kasvoi 7,8 prosenttia viime vuoden maaliskuusta, kun samanaikaisesti tavalliset omistusasuntolainat kasvoivat 3,2 prosenttia. Keskikorko oli sijoitusasuntolainoissa 0,92 ja tavallisissa asuntolainoissa 0,80 prosenttia.
– Vaikka korot ja vastikemenot ovat nousussa, asuntosijoittajat näkevät sijoituksensa tuottavan yhä hyvin vaihtoehtoisiin tapoihin verrattuna. Kaupungistumisen kurssi ei ole kääntynyt ja vuokramarkkinan uskotaan elpyvän viimeistään asuntorakentamisen tahdin hiipuessa ensi vuonna, Keskinen toteaa markkinakommentissaan.
Hänen mukaansa asuntokaupassa näkyykin nyt jo ennen sotaa havaittua vauhdin tasaantumista sotasäikähdyksellä höystettynä.
– Uutiset korkojen noususta ovat saaneet kuluttajat kyselemään entistä useammin kiinteiden korkojen ja muiden korkosuojien perään. Näiden hinta on luonnollisesti kohonnut korkonäkymän muutoksen myötä ja vastuullisen velallisen kannattaakin pohtia saatavan turvan lisäksi yhtä lailla mahdollisen suojauskeinon kustannusta, Keskinen kehottaa.