Venäjän mediassa ei pidetä todennäköisenä, että Ukrainan sota loppuu uusimmalla neuvottelukierroksella, vaikka lännessä Yhdysvaltojen 28 kohdan rauhanluonnosta on pidetty hyvin Moskova-myönteisenä. Näin kertoo tämän päivän lehdistökatsauksessaan BBC:n kirjeenvaihtaja Steve Rosenberg.
Kremlin alaiset lehdet uskovat, että Ukraina ja Eurooppa muuttavat sopimusta ”liikaa”.
– Eurooppalais-ukrainalainen porukka tulee ”korjaamaan” [Donald] Trumpin suunnitelmaa siten, ettei Venäjä hyväksy sitä, kirjoittaa Moskovskij Komsomolets.
Lehden mukaan mahdollisuudet, että Ukraina allekirjoittaa rauhansuunnitelman tämän viikon torstaihin mennessä, ovat erittäin pienet. Ja vaikka tällainen sopimus allekirjoitettaisiinkin, se ei tulisi toteutumaan käytännössä, koska tämä vaatisi, että ”Kiovassa partioisivat miehittäjän joukot”.
– Joten, jatkamme taistelua, lehti tulkitsee.
Toisen lehden mukaan ”sotilaallinen erikoisoperaatio” ei pääty tänä vuonna. Komsomolskaja Pravda kirjoittaa, että menossa oleva prosessi on nähty 3-4 kertaa aiemminkin.
– Sanomme ensin, että mahtavaa – amerikkalaiset ovat myöntyneet melkein kaikkeen mitä haluamme, ja Ukrainalle se annetaan valmiiksi päätettynä. Mutta muistakaa, miten on käynyt aiemmin. Ei ole mitään syytä olettaa, että asiat menisivät toisin tällä kertaa, lehti kirjoittaa.
Rossiskaja Gazeta puolestaan väittää, että Britannian, Saksan ja Ranskan negatiiviset reaktiot Trumpin rauhansuunnitelmaan viestivät, että nämä maat johtavat ”epävirallista sotaa” Venäjää vastaan.
In today’s Russian papers there’s scepticism over the current round of diplomacy. One paper: “The European-Ukrainian gang will ‘correct’ Trump’s plan so that it’s unacceptable for Russia.” Another: “I don’t think the Special Military Operation will end this year.” #ReadingRussia pic.twitter.com/jrYQyZ8Lfp
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) November 24, 2025