Moskova levittää ”tietoa” haluista liittyä Venäjään

Väitteiden mukaan yli 90 prosenttia Donetskin ja Luhanskin alueiden asukkaista haluaa liittyä Venäjään.
Venäläissotilas miehitetyssä Luhanskissa Ukrainassa. AFP/LEHTIKUVA/ALEXANDER NEMENOV
Venäläissotilas miehitetyssä Luhanskissa Ukrainassa. AFP/LEHTIKUVA/ALEXANDER NEMENOV

Tämä todetaan valikoimassa venäläisiä väitteitä, jotka Ukrainan kansallisen turvallisuus- ja puolustusneuvoston disinformaation vastainen keskus on julkaissut Telegramissa, kertoo Ukrinform.

Erityisesti propaganda levitti Venäjän presidentin hallinnon ensimmäisen apulaispäällikön Sergei Kirijenkon lausuntoa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tutkimusten tulosten mukaan 91-92 prosenttia Donbasissa olevista vastaajista haluaa liittyä Venäjän federaatioon ja noin 75-77 prosenttia Hersonin ja Zaporižžjan alueilla. … Alueiden asukkaat tekevät päätöksen, ja Venäjän federaatio kunnioittaa sitä.

Zaporižžjan alueella Venäjän kanssa yhteistyössä toimivat henkilöt ovat päättäneet olla pitämättä näennäistä kansanäänestystä 11. syyskuuta alueen liittämisestä Venäjään. Sen sijaan he haluavat tehdä kyselyn, jossa ihmiset voivat ”äänestää” jopa Venäjällä.

Melitopolin pormestari Ivan Fedorovin mukaan ”miehittäjät eivät halua järjestää näennäistä kansanäänestystä 11. syyskuuta, mutta he haluavat pitää sen osana kyselyä 11.-17. syyskuuta ja tehdä sitten johtopäätöksiä. Muiden kaupunkien ja jopa muissa maissa asuvat voivat osallistua tähän pseudokansanäänestykseen.”

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov puolestaan sanoi, että Venäjä ”hylkää kategorisesti lännen asettaman uuskolonialistisen järjestyksen, joka sisältää maailman rasistisen jakamisen”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjän YK-valtuuskunnan apulaisjohtaja Andrei Belousov sanoi ydinsulkusopimuksen konferenssissa, että ”konferenssi joutui panttivangiksi niille, jotka myrkyttivät keskustelut Ukrainaa koskevilla väärillä lausunnoillaan ja tekivät kaikkensa rakentavan työn estämiseksi.”

Tosiasiassa viime perjantaina loppuasiakirja kaatui Venäjän vastustukseen. Sen mielestä tekstissä on poliittisia osioita eikä se ole tasapainossa. Loppuasiakirjassa oli viittauksia Ukrainan sotaan.

YK:n ydinsulkusopimus eli NPT on 191 osapuolen allekirjoittama teksti, jonka toimeenpanoa tarkastellaan viiden vuoden välein. Maat eivät päässeet yhteisymmärrykseen myöskään edellisissä neuvotteluissa vuonna 2015.

Hyökkäyksen uhkaan varaudutaan professori Carlo Masalan mielestä edelleen aivan liian hitaasti.
Kylvökauden edellä Venäjä on joutunut jäädyttämään bensiinin viennin aina heinäkuun alkuun asti.
Venäläinen evp-upseeri puhui radiossa suunsa puhtaaksi Venäjän armeijan heikosta tilasta, jota läpäisee kaiken kattava valehtelu.
Mainos