Monta poliisipartiota koululle: Oppilaalta löytyi kuula-ase ja teräaseita

Kolmen alle 15-vuotiaan oppilaan mukaan syynä oli ajattelemattomuus.
Kuvituskuva. / LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Kuvituskuva. / LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Mainos - sisältö jatkuu alla

Poliisi sai torstaina iltapäivällä ilmoituksen, että oppilaalla on koulussa mukanaan ase. Tehtävälle Jyväskylään Mankolan yhteiskouluun lähti useita partioita varautuneena mahdollisen aseistautuneen henkilön kohtaamiseen.

Poliisin saapuessa koululle kävi ilmi, että tapahtuneeseen liittyen kaksi oppilasta oli jo koulun henkilökunnan luona ja asian selvittely oli käynnissä. Koululla selvisi, että kolmen oppilaan kesken oli koulun pihalla esitelty kuula-aseeksi osoittautunut asetta. Oppilaista kaksi oli ohjattu rehtorin luo ja toisen heistä repusta löytyi kuula-aseeksi osoittautunut ase sekä kaksi teräasetta. Poliisi tavoitti ja puhutti myös kolmannen oppilaan, joka liittyi tapahtumiin. Kaikki oppilaat ovat alle 15-vuotiaita.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kuula-ase ja teräaseet on poliisin hallussa. Tapahtuneen taustalla oli heidän kertomansa mukaan ajattelematon toiminta. Poliisi jatkaa tapahtuneen selvittämistä yhteistyössä koulun ja oppilaiden vanhempien kanssa. Asiasta on kirjattu rikosilmoitus epäillystä toisen vahingoittamiseen soveltuvien esineiden hallussapidosta, kertoo poliisi tiedotteessa.

Viranomainen selvittää tapahtumien kulkua.
Esitutkinta ei valmistunut ennen syyteoikeuden raukeamista.
Puolustusministeri Antti Häkkäsen mukaan asiaan suhtaudutaan vakavasti.
Mainos