Kokoomuksen kansanedustaja Teemu Kinnari ihmettelee Turun Sanomissa julkaistussa mielipidekirjoituksessaan, miksi hallituksen kaavailemasta kiinteistöverouudistuksesta leviää väärää tietoa.
Julkisuudessa on Kinnarin mukaan esitetty, että uudistus johtaisi kaikilla verotuksen kolminkertaistumiseen. Tämä ei pidä paikkaansa, ja jo moisen väittäminen on Kinnarista vastuutonta.
Kinnari huomauttaa, että monilla verotus itse asiassa laskee uudistuksen toteutuessa.
– Taajama- ja maaseudulla asuintalojen kiinteistövero laskee, samoin vapaa-ajan rakennusten. Myös maatalouden tuotantorakennusten ja rakennuspaikkojen verotuksen arvioidaan kevenevän huomattavasti, Kinnari listaa.
Kansanedustaja huomauttaa, että tällä hetkellä kiinteistöjen verotusarvot ja todelliset, markkinahintaan perustuvat arvot ovat eriytyneet voimakkaasti. Uudistuksessa tavoitellaan, että verotusarvo ja todellinen arvo vastaisivat toisiaan.
Tällä hetkellä moni voi siis joutua maksamaan suurta kiinteistöveroa kiinteistöstä, jonka markkinahinta on verrattain matala.
– Ei ole kestävää, että jotkut kiinteistönomistajat maksavat arvokkaasta kiinteistöstä täysin alimitoitettua kiinteistöveroa toisten kustannuksella, Kinnari linjaa.
Kinnari painottaa, ettei uudistuksen tavoitteena ole kerätä lisää rahaa valtion kassaan. Kiinteistöverotuotot pysyvät samalla tasolla, ainoastaan kohdistus muuttuu.
– Verotus ei kiristy sattumanvaraisesti. Jos yhden vero nousee, se kevenee toisella, joka on tähän asti kantanut liian suuren verotaakan, Kinnari sanoo.
Muutos on maltillinen myös siksi, että se tehdään pitkillä siirtymäajoilla ja veron määrä voi enintään kolminkertaistua. Sanna Marinin hallituksen kaavailemassa, mutta sittemmin kaatuneessa kiinteistöverouudistuksessa vastaavia kohtuullistamistoimia ei ollut.
Suurimmalla osalla muutokset tulevat olemaan maltillisia.
– On korkea aika tehdä tämä uudistus ja oikeudenmukaistaa kiinteistöjen verokohtelu, Kinnari vaatii.