Metso Outotec on lopettanut liiketoimintansa Venäjällä

Yhtiö sanoo noudattaneensa täysimääräisesti kaikkia Venäjän vastaisia pakotteita.
Metso Outotecin logo. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA
Metso Outotecin logo. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA

Metso Outotec kertoo tiedotteessa, että Venäjän helmikuussa 2022 Ukrainaan aloittaman hyökkäyksen jälkeen se ei ole ottanut uusia tilauksia Venäjältä.

Nopeuttaakseen irtautumista ennen sotaa tehdyistä sitoumuksista yhtiö aloitti neuvottelut sopimusten alasajosta ei-sanktioitujen asiakkaidensa kanssa. Tämä alasajomenettely saatiin päätökseen vuoden 2023 ensimmäisen vuosineljänneksen aikana, ja yhtiön liiketoiminta Venäjällä on päättynyt.

Varautuakseen alasajosta aiheutuneisiin kustannuksiin Metso Outotec kirjasi vuoden 2022 toisella vuosineljänneksellä 150 miljoonan euron kertaluonteisen kulun.

Tietynlaiset asunnot ovat nousseet asuntokaupan valopilkuksi.
Sivukulut voivat syödä asuntolainan kilpailuttamisesta saatavan hyödyn ja tehdä pankinvaihdosta jopa tappiollisen.
Pääministeri haluaa muutoksen EU-tasolla siihen, että venäläisille myönnetään yhä satoja tuhansia turistiviisumeja.
Mainos