Maria Zaharovan mukaan Suomen sotaharjoitus lisää riskiä – Pekka Toveri: Ei lisää, jos Venäjä pysyy omalla puolellaan

Kansanedustaja kuvailee tiedottajan lausunnon olevan vain yksi Venäjän vaikutusyrityksistä.
Arrow 24 alkaa perjantaina. Kuva Kankaanpään Niinisalosta viime kevään harjoituksesta. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Arrow 24 alkaa perjantaina. Kuva Kankaanpään Niinisalosta viime kevään harjoituksesta. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova on väittänyt Suomessa alkavan sotaharjoituksen ”lisäävän mahdollisten sotilaallisten välikohtausten riskiä”. Zaharovan mukaan Naton sotaharjoitukset ”Venäjän rajojen läheisyydessä” ovat luonteeltaan provokatiivisia.

– Ei lisää, jos Venäjä pysyy omalla puolella rajaa… Varsinkin, kun harjoitus järjestetään Länsi-Suomessa, huomauttaa kenraalimajuri (evp.) ja kansanedustaja Pekka Toveri (kok.) X-alustalla.

– Epätoivoisia yrityksiä vaikuttaa, Toveri kuittaa Zaharovan Venäjän valtiolliselle Ria Novosti -uutistoimistolle antaman lausunnon.

Zaharovan oletetaan viitanneen perjantaina alkavaan Maavoimien Arrow 24 -harjoitukseen Niinisalossa, johon osallistuu joukkoja Iso-Britanniasta, Latviasta ja Virosta.

Ulkopoliittisen instituutin johtaja ja kokoomuksen eurovaaliehdokas Mika Aaltola toteaa niin ikään, että harjoitukset eivät ole provosoivia, vaan puolustuksellisia.

– Venäjä tietää tämän. Mutta Venäjä valehtelee muuta, koska Venäjä ei pidä siitä, että sen laajentumishankkeille laitetaan tulppaa Suomen ja NATO:n taholta, Aaltola kommentoi.

Ensihoitaja valittaa videolla, etteivät he voi auttaa ihmisiä, jos autot eivät liiku.
Miehellä oli onnenkyyneleet silmissään saatuaan autonsa tankin täyteen.
Venäjän koko turvallisuuskoneisto on läpeensä korruptoitunut, mutta luotu varmistamaan hallinnon pysyminen, sanoo Sean Wiswesser.
Mainos