Liettuan rajavartijat Kybartain tarkastuspisteessä eivät päästäneet läpi junaa, jonka vaunuihin oli maalattu Venäjän sotilastunnuksia, kertoo Ukrinform.
Mainos - sisältö jatkuu alla
Liettuan valtion rajavartiolaitos (SOGGL) ilmoitti, että rajavartijat olivat käskeneet irrottaa viisi vaunua kahdesta junasta ja palauttaa ne Kaliningradin alueelle.
Mainos - sisältö jatkuu alla
Yhdessä junassa oli kolme vaunua ja toisessa kaksi sotilastunnuksin maalattua vaunua. Tyhjät vaunut oli tarkoitus kuljettaa Kaliningradista Liettuan kautta Valko-Venäjälle.
Rajavartijat estivät tämän ja ilmoittivat tapauksesta Liettuan rautateille. Rajavartiolaitos totesi, että vaunut on irrotettava ja palautettava takaisin Kaliningradiin, ja vasta sen jälkeen junat voivat jatkaa matkaa Liettuan alueen kautta.