Mielenosoittaja kantoi ex-presidentti Nicolas Maduron kuvaa Caracasissa 15. tammikuuta. / AFP / LEHTIKUVA / PEDRO MATTEY

Kyberaseet lamauttivat ilmatorjunnan helikopterien tieltä

Venezuelaan iskettiin tehokkaasti mutta rajatusti, sillä sähköt palautuivat muutamassa minuutissa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvallat toteutti 3. tammikuuta yllätysoperaation, jossa yli sadan lentokoneen tukema helikopteriosasto tunkeutui Venezuelan pääkaupunki Caracasin ilmatilaan ja kuljetti erikoisjoukkojen osaston presidentti Nicolas Maduron asunnolle.

Maduro otettiin kiinni vaimoineen, kuljetettiin laivaston alukselle ja siirrettiin myöhemmin tuomioistuimen eteen New Yorkissa.

Venäjän toimittamat ilmatorjuntajärjestelmät olivat ilmeisesti osin varastossa vuosikausien huolto-ongelmien ja rappion jäljiltä. Yhdysvallat ei kärsinyt operaatiossa tappioita.

New York Times -lehden haastattelemien hallintolähteiden mukaan Venezuelan pääkaupunki syöstiin pimeyteen kyberhyökkäyksellä. Kun isku oli ohi, palautettiin sähkö nopeasti päälle.

Operaatiossa käytettiin näkyvästi kyberkyvykkyyksiä, jotka ovat pitkälti salaisia, mutta joiden vaikutus pystytään rajaamaan tarkasti kohteeseensa. Venäjä ei ole pystynyt vastaavaan Ukrainan sodan aikana.

Kyberaseet lisäksi häiritsivät Venezuelan ilmapuolustustutkia. Yhdysvaltain helikopteriosastoa ei ilmeisesti havaittu ennen sen saapumista kohteeseensa. Maduron turvana olleet kuubalaiset taistelijat surmattiin kiivaassa tulitaistelussa.

Sähköt katkesivat yöllä muutaman minuutin ajaksi suurimmassa osassa pääkaupunkia, mutta Maduron olinpaikan lähellä jopa 36 tunniksi. Oheisvahingot jäivät vähäisiksi. Suurin osa Venezuelan sairaaloista on varustettu varageneraattoreilla viime vuosina yleistyneiden sähkökatkojen vuoksi.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)