Krimillä sijaitsevia kohteita moukaroidaan – tämä selittää iskujen kiihtymistä

Mustanmeren laivaston heikentäminen on rapauttanut Kremlin asettamaa merisaartoa.
Mustanmeren laivaston päämajasta nousi savua ohjusiskun jälkeen 23. syyskuuta. / Planet Labs PBC / AFP / LEHTIKUVA
Mustanmeren laivaston päämajasta nousi savua ohjusiskun jälkeen 23. syyskuuta. / Planet Labs PBC / AFP / LEHTIKUVA

Ukrainan asevoimat on kiihdyttänyt viime viikkoina iskuja Venäjän Mustanmeren laivaston aluksia ja miehitetyllä Krimin niemimaalla sijaitsevia kohteita vastaan.

Ohjus-, lennokki- ja meridroonihyökkäysten lisäksi Ukrainan erikoisjoukot ovat vapauttaneet useita öljyn- ja kaasunporauslauttoja. Kremlin merisaarron rakoilusta on saatu merkkejä usean viljalaivan päästyä lähtemään Ukrainan satamista Odessan alueella.

Venäjän Mustanmeren laivaston komentajan ja yli 30 muun upseerin väitettiin saaneen surmansa viime perjantaina tehdyssä ohjusiskussa Sevastopoliin.

Kansainvälisen politiikan apulaisprofessori, CEPA-ajatuspajan tutkija Volodymyr Dubovyk toteaa Venäjän laivaston kohteiden olleen haavoittuvia maaleja jo jonkin aikaa. Viimeaikaiset iskut ovat kuitenkin nostaneet uhan täysin uudelle tasolle.

Hän pohtii viestipalvelu X:ssä, miksi hyökkäykset ovat kiihtyneet juuri nyt. On mahdollista, että Ukrainalle on toimitettu uusi erä Britannian ja Ranskan Storm Shadow/SCALP-risteilyohjuksia.

Poimintoja videosisällöistämme

– Tai että uusi erä modernisoituja Neptun-merimaaliohjuksia on valmistunut. Tämä on tietysti vain spekulointia, apulaisprofessori pohtii.

Hänen mukaansa Kiova pyrkii mahdollisesti osoittamaan iskuilla, ettei vastahyökkäys ole rajoittunut vain maavoimien operaatioon maan itä- ja eteläosissa. Krimin huoltoyhteyksien romauttamisella olisi toisaalta suora vaikutus venäläisjoukkojen taistelukykyyn Hersonin ja Zaporizzjan alueilla.

Krimin ja venäläislaivojen moukarointi on saanut runsaasti huomiota maailmalla.

– Yhtenä tavoitteena voi olla Ukrainan asymmetrisen sodankäyntikyvyn esittely, mikä voi vakuuttaa epäilijöitä Washingtonissa (ja muissa pääkaupungeissa). Se samalla houkuttelisi Valkoista taloa lähettämään ATACMS-ohjuksia, koska ukrainalaiset ovat tehneet pitkän kantaman iskuja niin menestyksekkäästi, Dubovyk kirjoittaa.

LUE MYÖS:
Upseeri arvioi: Ukrainalle massiivinen merivoitto, Kremlin ote lipeämässä (VU 22.9.2023)
Venäjän Mustanmeren laivaston komentajan ja 30 upseerin kerrotaan kuolleen ohjusiskussa (VU 25.9.2023)

Analyytikon mukaan liikekannallepano olisi Vladimir Putinille iso riski.
Ukrainan torjuntadroonien markkinoilla yksikköhinnasta on tullut yhtä määräävä tekijä kuin suorituskyvystä.
Euromaidan Pressin mukaan hyökkääjä valloitti kesäkuussa noin 30 000 neliökilometrin verran alueita, mutta menetti yli tuplasti enemmän.
Mainos