Ranskan presidentti Emmanuel Macron sanoo olevansa ”valmis aloittamaan keskustelun” eurooppalaisten liittolaisten kanssa Ranskan ydinaseiden sijoittamisesta heidän maaperälleen puolustuksen vahvistamiseksi Venäjää vastaan, kertoo Financial Times viitaten TF1-televisiokanavaan.
Macron on käynyt keskusteluja Saksan, Puolan ja muiden Euroopan maiden kanssa selvittääkseen, miten Ranskan ydinasepelotetta voitaisiin mahdollisesti laajentaa mantereelle.
Keskustelujen taustalla on huoli USA:n presidentti Donald Trumpin retoriikasta liittyen Yhdysvaltain sotilaallisen läsnäolon vähentämiseen Euroopassa. USA haluaa Euroopan maiden ottavan enemmän vastuusta omasta turvallisuudestaan.
– Määrittelen [Ranskan ydinaseita koskevien keskustelujen] puitteet hyvin virallisesti tulevina viikkoina ja kuukausina, mutta olemme jo aloittaneet asiat mainitsemillani ehdoilla, Macron sanoi.
Hän esitti kolme ehtoa Ranskan ydinasesuojan laajentamiselle eurooppalaisille liittolaisille: Ranska ei maksaisi muiden maiden turvallisuudesta; Ranskan ydinaseiden käyttöönotto ei saisi heikentää sen kykyä puolustaa itseään; ja kaikki päätökset pommien käytöstä pysyisivät yksinomaan Ranskan presidentin käsissä.
USA on ollut vuosikymmenten ajan Euroopan turvallisuuden perimmäinen takaaja suurelta osin siksi, että se on sijoittanut ydinaseita ja hävittäjiä asevoimien tukikohtiin Euroopassa.
Naton kanssa tehdyn ydinaseiden jakamista koskevan sopimuksen nojalla ydinaseet ovat USA:n hallinnassa, mutta ne on suunniteltu Belgian, Saksan, Kreikan, Italian, Alankomaiden ja Turkin käyttämien hävittäjien kuljetettaviksi.
Euroopan maat haluavat välttää kaikkea, mikä heikentäisi puolustussuhdetta USA:n kanssa.
Saksan liittokansleri Friedrich Merz ja Macron sanoivat viime viikolla Pariisissa, että keskustelut Ranskan ydinasesuojan laajentamisesta pyrkisivät täydentämään Naton nykyistä USA:n turvallisuustakuisiin perustuvaa kehystä.





