Kirsi Pihaa esitetään kokoomuksen pormestariehdokkaaksi

Helsingin kokoomuksen piirihallituksen päätös oli yksimielinen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin Kokoomuksen piirihallitus esittää piirikokoukselle viestintäyrittäjä Kirsi Pihan, 53, nimeämistä kokoomuksen pormestariehdokkaaksi kevään kuntavaaleissa.

Piha on toiminut aiemmin kokoomuksen kansanedustajana, europarlamentaarikkona ja kaupunginvaltuutettuna.

– Kirsillä on monipuolinen kokemus politiikasta ja muutoksen johtamisesta. Sellaiselle osaamiselle on erityisesti tarvetta, kun koronan aiheuttamia jälkiä korjataan, Helsingin kokoomuksen puheenjohtaja Maarit Vierunen toteaa tiedotteessa.

Piirihallituksen päätös oli yksimielinen. Pormestariehdokkaan nimeää Helsingin kokoomuksen ylimääräinen piirikokous 15. helmikuuta.

Kuntavaalien varsinainen äänestyspäivä on 18. huhtikuuta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)