Oppositiopuolue keskusta tulkitsee huhtikuussa pidettyjen alue- ja kuntavaalien tuloksen tarkoittavan sitä, että suomalaiset haluavat maan poliittisen suunnan muuttuvan.
Puolue esitti oman vaihtoehtonsa eduskunnassa pidetyssä keskustelussa, jossa käsiteltiin julkisen talouden suunnitelmaa vuosille 2026–2029.
– Tuplataan talouskasvu. Sillä pelastamme palvelut. Ollaan tavallisten ihmisten asialla. Tästä vaihtoehdossamme on kyse. Suomi tarvitsee kaikenkokoisia yrityksiä. Näissä oloissa talouden kasvu kuitenkin tehdään pienissä ja keskisuurissa yrityksissä, kansanedustaja Antti Kurvinen (kesk.) sanoi keskustan ryhmäpuheenvuorossa.
Keskusta kohentaisi kotitalousvähennystä ja yrittäjävähennystä. Kumpikin ratkaisu olisi Kurvisen mukaan tärkeä varsinkin noin 200 000 suomalaiselle yksinyrittäjälle.
– Toteuttaisimme investointihyvityksen myös pienemmille yrityksille. Käynnistäisimme erityistalousalueen itäisessä Suomessa. Viron tyyliin verottaisimme vähemmän yritykseen sisään jätettäviä voittoja kuin ulos jaettavia, Antti Kurvinen totesi.
Hän vakuutti, ettei keskusta leikkaisi sosiaali- ja terveyspalveluista eikä koulutuksesta. Hoitoonpääsyä nopeutettaisiin uudistamalla perusterveydenhuoltoa ja laajentamalla oma- ja perhelääkärien järjestelmää. Kokoomus on jo aiemmin esittänyt omalääkärimallin tuomista jokaisen suomalaisen saataville.
– Antaisimme hyvinvointialueille paremmin aikaa laittaa taloutensa kuntoon. Näin vältyttäisiin lähi- ja peruspalvelujen alasajolta, johon hallituksen politiikka on johtanut. Antaisimme alimman eläkeiän saavuttaneille osan työtuloista kokonaan verottomina, jos jatkaa työelämässä. Tekisimme perhevapaista asteittain verottomia. Nuorilla pareilla ja pienten lasten vanhemmilla toimeentulo on usein niukempi. Perheen perustamiseen liittyy ylipäätään monenlaista kulua, Antti Kurvinen luetteli.
Hän valittelee, ettei keskustan ideoita kuunneltu hallituksen puoliväliriihessä. Kurvisen näkemys on, että puoliväliriihen ”suurin virhe ja väärä arvovalinta” oli tukea kaikista suurimpituloisia ihmisiä ja kaikista suurimpia yrityksiä.
– Tästä kuvaava esimerkki on yhteisöveron alentaminen. Velaksi toteutettava yhteisöveron yleinen alentaminen hyödyttää tosiasiallisesti isoimpia, osakeyhtiömuotoisia yrityksiä ja päätyy useiden arvioiden mukaan osinkoina ulkomaisten sijoittajien taskuihin. Toiminimellä ja kommandiittiyhtiöllä taikka muuten henkilöyhtiöillä yrittävät, joita monet yksinyrittäjät ja muut pienimmät ovat, sen sijaan jäivät nuolemaan näppejään, kansanedustaja sanoi.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja arvioi, ettei kokoomuksessa tai SDP:ssä olla pienyrittäjien puolella.
– Sama pätee tuloverotuksen alennuksiin. Keskusta kannattaa tuloveron alentamista, mutta me kohdentaisimme ne erityisesti keskituloisille. Hallitus antaa suurimmat verokevennykset kaikista suurituloisimmille. Keskiluokka saa veronalennuksista enintään murusia, kun huomioidaan vähennysoikeuksien poistot – mukaan lukien työhuonevähennys ja työsuhdepyörän vähennys, Antti Kurvinen sanoi.





