Kaveri kuvasi vierestä Mig-hävittäjän tuhon – kone liekeissä videolla

Koneen miehistö pelastautui heittoistuimella.
Mig-hävittäjä liekeissä. kuvakaappaus videolta/www.twitter.com/fighterman_ffrc
Mig-hävittäjä liekeissä. kuvakaappaus videolta/www.twitter.com/fighterman_ffrc

Telegramissa julkaistu video näyttää Venäjän ilmavoimien Mig-31 Foxhound -hävittäjän lentävän liekeissä ennen iskeytymistään maahan.

Video on julkaistu päiväämättömänä. Puolustusasioihin ja -teknologiaan keskittyvän amerikkalaisen War Zone -sivuston mukaan sen kerrotaan olevan kuvattu ennen viime vuoden helmikuista Venäjän hyökkäyssodan laajentamista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Liekehtivän hävittäjän laskeutumistelineet on videolla laskettu. Koneen miehistön nähdään pelastautuvan heittoistuimilla ennen sen putoamista ja räjähtämistä.

Myös huhtikuun lopulla julkaistiin video Mig 31 -hävittäjän putoamisesta. Kyseessä vaikuttaa War Zonen mukaan olevan eri tapaus, sillä videolla ei näy toista konetta, joka kuvaisi putoamisen. Huhtikuussa julkaistu video kuvattiin Murmanskin alueella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Molempien tapausten moottoripalot vaikuttavat War Zonen mukaan samankaltaisilta.

Venäjän ilmatilasta tullut drooni iskeytyi Auveren voimalaitokseen.
Venäjällä rekisteröitiin yön mittaan yhteensä lähes 400 droonia.
Venäjän diktaattori on ollut jo toista viikkoa poikkeuksellisen vähän esillä.
Mainos