Kauppakeskuksen vartijoita syytetään kuolemantuottamuksesta

35-vuotias nainen kuoli voimankäyttötilanteen yhteydessä.
Kukkia ja kynttilöitä kauppakeskus Isossa Omenassa Espoossa 10. tammikuuta 2023, jossa vartijoiden kiinni ottama nainen kuoli voimankäyttötilanteessa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Kukkia ja kynttilöitä kauppakeskus Isossa Omenassa Espoossa 10. tammikuuta 2023, jossa vartijoiden kiinni ottama nainen kuoli voimankäyttötilanteessa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Syyttäjä on nostanut syytteen kuolemantuottamuksesta kuutta vartijana tai järjestyksenvalvojana toiminutta henkilöä vastaan. Asiasta kerrotaan syyttäjälaitoksen tiedotteessa.

Espoolaisen kauppakeskuksen Iso Omenan tiloissa menehtyi viime tammikuussa 35-vuotias nainen häneen kohdistuneen voimankäyttötilanteen yhteydessä. Syyttäjän mukaan tapahtumaa edelsi häiriökäyttäytyminen, johon kauppakeskuksen järjestyksenvalvojat puuttuivat.

Kaikkia tilanteessa voimakeinoja käyttäneitä henkilöitä vastaan on nostettu syyte kuolemantuottamuksesta. Henkilöt toimivat tapahtuma-aikaan kauppakeskuksen alueella vartijan tai järjestyksenvalvojan tehtävissä. Rikoksesta epäillyt ovat iältään 19–24-vuotiaita.

Kaikki epäillyt ovat kiistäneet syyllistyneensä rikokseen.

Asiaa koskeva haastehakemus on toimitettu Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuteen perjantaina. Pääkäsittelyn ajankohta ei ole vielä tiedossa.

Viranomaiset eivät tiedota asiasta tässä vaiheessa enempää, koska haastehakemus ja esitutkintamateriaali ovat tässä vaiheessa vielä salaisia.

Suomeen ehdotetaan lakia selittämättömän omaisuuden menettämisseuraamuksesta.
Lakimuutos antaisi viranomaisille paremmat keinot pitää vakavista rikoksista epäillyt vangittuina.
Mainos