Laitumella olleen hevosen kimppuun käynyt karhu on määrätty häädettäväksi, Lounais-Suomen poliisilaitos tiedottaa.
Tapaus sattui Pyhärannassa Varsinais-Suomessa.
Hätäkeskukseen ilmoitettiin myöhään sunnuntai-iltana, että karhu olisi mahdollisesti käynyt laitumella olleen hevosen päälle. Tapahtumapaikalla jälkien ja hevosen vammojen perusteella selvisi, että todennäköisesti karhu on yrittänyt raadella laitumella ollutta hevosta.
Poliisin mukaan hevonen on saanut tilanteen jälkeen eläinlääkärin hoitoa.
Lisäksi tiistain vastaisena yönä poliisille ilmoitettiin Pyhärannassa asutuksen lähistöllä mahdollisesti liikkuneesta isosta eläimestä.
Poliisi muistuttaa, että suurpedon hakeutumista ihmisasutukseen ja sen lähelle voidaan pitää potentiaalisesti vaarallisena tilanteena. Poliisi on antanut eilen maanantaina Laitilan riistanohoitoyhdistykselle määräyksen karkottaa asuinympäristön lähistöllä mahdollisesti liikkuva karhu.
– Kaikkiruokaisena ja älykkäänä eläimenä karhu saattaa hyvinkin hakeutua kompostien, roskisten, ruuanjätteiden, eläinten ruokien, rehujen ja kotieläinten äärelle. Karhu pyritään häätämään väljemmille alueille, jotta yllättävältä ja mahdollisesti vaaraa aiheuttavalta kohtaamiselta ihmisen kanssa suinkin vältyttäisiin, poliisi kertoo tiedotteessa.
Poliisi muistuttaa, että karhua ei missään tapauksessa tule lähestyä, ja eläin on paras jättää omiin oloihinsa. Ihmisasutuksen lähellä tapahtuvasta kohtaamisesta on aina syytä ilmoittaa hätäkeskukseen.