Kansanedustaja: Venäjän raja pitäisi saada nyt aidosti kiinni

Timo Heinosen mukaan on käsittämätöntä, että Wagner-taistelijan annettiin saapua maahan.
Ukraina on pyytänyt kiinni otetun miehen luovuttamista. LEHTIKUVA / SASU MÄKINEN
Ukraina on pyytänyt kiinni otetun miehen luovuttamista. LEHTIKUVA / SASU MÄKINEN

Kansanedustaja Timo Heinonen (kok.) ihmettelee sosiaalisen median palvelu X:ssä sitä, että Ukrainassa taistelleen Wagner-palkkasotilaan annettiin saapua Suomeen.

Hän viittaa Ilta-Sanomien artikkeliin, jossa kritisoidaan prosessia, jolla viisumi myönnettiin nimensä vaihtaneelle Wagner-taistelijalle.

– Joku tässä itärajassa ei nyt toimi? Käsittämätön juttu, että Venäjältä edelleen Suomeen pääsee tällä tavalla, näin helposti ja tällaisia tekijöitä? Venäjän raja pitäisi saada nyt aidosti kiinni. Ennen kuin sattuu ja tapahtuu, Heinonen kirjoittaa X:ssä.

EU:n ja Yhdysvaltojen pakotelistalla oleva Jan Igorovits Petrovski otettiin kiinni Helsingissä perjantaina. Ukraina on pyytänyt miehen luovuttamista.

Ruotsin hallitus selvittää komission perustamista valtion menojen arvioimiseksi.
Nato-maat ovat huolissaan merenpohjan kaapeleista ja putkista, joiden läheisyydessä on havaittu epäilyttävää toimintaa.
Lievässä nousussa aloittaneet markkinat syöksyivät keskellä päivää alaspäin kuin kivi.
Mainos