Kai Mykkänen: Talouden tasapainotusta ei tule maksattaa veronmaksajilla

Kokoomuksen ryhmäjohtajan mukaan puolue ei halua kiristää kokonaisverotusta.
Kai Mykkänen kokoomuksen eduskuntavaaliohjelman julkistustilaisuudessa Helsingissä 7. helmikuuta 2023. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Kai Mykkänen kokoomuksen eduskuntavaaliohjelman julkistustilaisuudessa Helsingissä 7. helmikuuta 2023. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kai Mykkäsen mukaan kokoomus on sitoutunut valtiovarainministeriön esittämään julkisen talouden tasapainotuksen mittakaavaan.

– Seuraavan hallituksen tärkein tehtävä on hyvinvointiyhteiskunnan pelastaminen. Valtiovarainministeriön kartoitus talouden tasapainotus keinoista on tervetullut, Kai Mykkänen twiittaa.

Valtiovarainministeriö julkaisi tänään laajan katsauksen valtion talouden sopeuttamisesta. Kai Mykkäsen mukaan nykyisen hyvinvointiyhteiskunnan pelastaminen edellyttää talouskasvun ja työllisyyden lisäksi rakenteellisia uudistuksia ja menojen priorisointia.

– Kokoomus ei ole valmis maksattamaan julkisen talouden tasapainotusta veronmaksajilla, emme halua kiristää suomalaisten kokonaisverotusta, Mykkänen toteaa.

Ryhmäjohtaja muistuttaa, että “ei ole olemassa veroja, jotka eivät päätyisi ihmisten maksettavaksi”.

– Veroasteen lisäksi on kuitenkin merkitystä sillä, mitä verotetaan. Siksi verotuksen painopistettä on siirrettävä työn verotuksesta talouskasvun ja työllisyyden kannalta vähemmän haitallisiin veroihin, Mykkänen kirjoittaa.

LUE MYÖS:
Näitä veroja rahaministeriö korottaisi 

Anna-Kaisa Ikosen mukaan SDP on aiemmin vastustanut johdonmukaisesti tehostamista, mutta nyt linja näyttää muuttuneen.
Vuoden toisella neljänneksellä avoimia työpaikkoja oli kaksi prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Taloudellinen varautuminen jakaa suomalaisia.
Mainos