Kahdeksas Venäjän kenraali kaatui Ukrainassa

Korkeiden upseerien menetyksiä pidetään poikkeuksellisina.
Tuhottuja venäläisajoneuvoja Harkovan lähellä. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov
Tuhottuja venäläisajoneuvoja Harkovan lähellä. LEHTIKUVA / AFP Anatolii Stepanov

Venäläisen kenraalimajuri Vladimir Frolovin kerrotaan kaatuneen Ukrainassa. Mikäli tieto pitää paikkansa, on kyseessä tiettävästi jo kahdeksas Ukrainassa kaatunut venäläinen kenraali. Frolov toimi Venäjän 8. armeijakunnan apulaiskomentajana.

Sosiaalisessa mediassa on huomautettu, että aiemmin Ukrainassa kaatuneeksi ilmoitettu venäläiskenraali Andrei Mordvitshev saattaakin olla hengissä. Tämä tekisi Frolovista seitsemännen kaatuneen kenraalin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Julkisuudessa olleiden länsimaisten tiedusteluarvioiden mukaan Venäjällä oli maaliskuussa Ukrainassa kaikkiaan 20 kenraalia.

Venäjän korkeiden upseerien menetykset Ukrainassa ovat olleet poikkeuksellisen suuria. Syynä on pidetty muun muassa kehnosti suojattua viestintää sekä joukkojen kehnoa taistelutahtoa, aloitekyvyttömyyttä ja alemman johdon  kyvyttömyyttä tai haluttomuutta suorittaa operaatioita halutulla tavalla. Tämän on arveltu pakottavan korkeita upseereita etulinjaan.

Ukraina kertoi eilen, että Venäjä oli siihen mennessä menettänyt useiden kaatuneiden kenraalien lisäksi peräti 32 everstiä sodassa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kremlinkin myöntämä asevoimien kyvyttömyys suojata teollisuutta Ukrainan kaukovaikutukselta alkaa näkyä muuttopäätöksinä.
Hitaat rynnäkkövaunut yrittivät kuljettaa jalkaväkeä kohti Ukrainan asemia.
Mainos