Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Halla-aho (ps.) sanoo, että tavoitteena on saada valiokunnan mietintö turvallisuusympäristön muutosta koskevasta ajankohtaisselonteosta valmiiksi ensi viikon alkupuolella.
Halla-aho vahvistaa, että tarkoituksena on yhdistää prosessi hallitukselta odotettavissa olevaan toiseen selontekoon, jossa esitettäisiin suoraan Nato-jäsenyyden hakemista.
– Tämä on ajatus. Ja jos yhteinen mietintö laaditaan, sen valmistumisaikaan vaikuttaa sekin, kuinka pitkään eduskunta haluaa käydä lähetekeskustelua mahdollisesta uudesta selonteosta, Halla-aho kommentoi prosessia Verkkouutisille eduskunnassa.
Ulkoasianvaliokunnan vastuulla on mietinnön laatiminen ajankohtaisselonteosta koskien turvallisuusympäristön muutosta. Tänään puolustusvaliokunta julkisti lausuntonsa liittyen kyseiseen selontekoon.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on ilmoittanut kertovansa Nato-kantansa viimeistään yihuomenna torstaina. Pääministeri Sanna Marinin (sd.) odotetaan kertovan kantansa myös samoihin aikoihin.