Iskut eivät lopu – Venäjän pommittajien kerrotaan nousseen taivaalle

Hyökkääjä on iskenyt kaupunkeihin ympäri Ukrainaa.
Venäjän iskun jälkiä Ukrainan Dniprossa. www.twitter.com
Venäjän iskun jälkiä Ukrainan Dniprossa. www.twitter.com

Venäjä on iskenyt maanantaina useisiin kaupunkeihin ympäri Ukrainaa. Pääkaupunki Kiovaan kohdistunut ohjustulitus on ollut pahinta sitten sodan alkupäivien helmikuussa. Ohjuksia on osunut useisiin siviilikohteisiin.

Tuhoja on raportoitu myös muun muassa Dniprosta, Lvivistä, Mykolaivista, Ternopilistä, Zhytomyristä ja Zaporizzjasta. Dniproon kohdistuneita iskuja on kuvattu lähes yhtä pahoiksi kuin Kiovassa.

Iskut jatkuivat maanantaina aamupäivällä lyhyen tauon jälkeen. Aamun ensimmäisen aallon jälkeen alkoi pian tulla tietoja uusista räjähdyksistä.

Ukrainan Mykolaivin kuvernööri Vitali Kim varoittaa, että Venäjältä on noussut ilmaan ”toinen aalto” strategisia Tu-95-pommikoneita. Hänen mukaansa koneet olivat aamulla matkalla risteilyohjusten laukaisupaikalle Astrahaniin.

– Lisää iskuja on tulossa, hän varoitti Telegramissa.

Ukrainalaismediassa kerrottiin Tu-95-aallosta noin tunti ennen ensimmäistä iskuaaltoa.

Iskuissa on tiettävästi menehtynyt ja haavoittunut suuri määrä siviilejä.

Poimintoja videosisällöistämme

LUE MYÖS:
”He olivat matkalla töihin” – Hyökkääjä iski aamuruuhkaan

Ukrainan Bolshe-Tokmakskoye on yksi maailman viidestä suurimmasta mangaaniesiintymästä.
Hyökkääjä ei ole tehnyt Ukrainan Sumyn alueella mekanisoituja hyökkäyksiä pitkään aikaan.
Komentokeskus vastaa Venäjän Mustanmeren laivaston alusten liikkeistä Krimillä.
Mainos