ISIS-terroristijärjestön johtaja Abu Bakr al-Baghdadin kerrotaan pelastuneen jälleen täpärästi kuolemalta. Asiasta uutisoi Daily Star.
Jihadistijohtajan oli tarkoitus osallistua ISIS:n sotaneuvoston kokoukseen Syyriassa. Hänen kerrotaan myöhästyneen ja saapuneen paikalle vain hetki sen jälkeen, kun Iranin armeija oli tehnyt tuhoisan ohjusiskun kokouspaikalle.
Iskussa menehtyi terroristijärjestön kakkosjohtaja Ali al-Mashadani sekä muita korkean tason johtajia. Väistämätön kuolema olisi ollut myös al-Baghdadin kohtalo, jos hän olisi saapunut ajoissa kokoukseen.
Al-Baghdadin on yksi maailman etsityimmistä miehistä. Yhdysvallat on luvannut irakilaislähtöisestä terroristijohtajasta 19 miljoonan dollarin palkkion. Hänen väitetystä kuolemastaan tai haavoittumisestaan on uutisoitu vuosien saatossa useita kertoja.





