Iran ei suunnittele uusia neuvotteluja

Hormuzinsalmen tilanne ei tule muuttumaan ennen kuin Yhdysvallat suostuu sopimukseen, sanoo iranilaislähde.
Pakistanilaissotilaita Islamabissa vartioimassa kaduilla 11.huhtikuuta. Iran ja Yhdysvallat kävivät rauhanneuvotteluja kaupungissa lauantain ja sunnuntaiyön aikana. AFP / LEHTIKUVA / FAROOQ NAEEM
Pakistanilaissotilaita Islamabissa vartioimassa kaduilla 11.huhtikuuta. Iran ja Yhdysvallat kävivät rauhanneuvotteluja kaupungissa lauantain ja sunnuntaiyön aikana. AFP / LEHTIKUVA / FAROOQ NAEEM

Iranilla ei ole suunnitelmia uuteen neuvottelukierrokseen, kertoo islamilaista tasavaltaa lähellä oleva Fars-uutiskanava sunnuntaina.

Pakistanin pääkaupungissa Islamabadissa lauantaina ja viime yönä käynnissä olleet neuvottelut Yhdysvaltojen ja Iranin välillä eivät onnistuneet sodan lopettamisessa, kertoo CNN.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Iranilla ei ole kiire ja ennen kuin Yhdysvallat suostuu järkevään sopimukseen, Hormuzinsalmen asema ei tule muuttumaan, rauhanneuvotteluja käynyttä tahoa lähellä oleva lähde uutiskanava Farsille.

Iranin delegaatio on maan valtiollisen median mukaan poistunut Pakistanista.

Sekä Yhdysvaltojen varapresidentti J. D. Vance että Iranin entinen varapresidentti Ataollah Mohajerani ovat kommentoineet neuvottelujen kariutumista julkisuudessa.

Se, etteivät neuvottelut edenneet sopimukseen, on Iranille paljon huonompi asia kuin Yhdysvalloille, Vance kommentoi lehdistötilaisuudessa.

Mohajeranin mukaan taas Yhdysvallat sen sijaan kärsii enemmän neuvottelujen päättymisestä.

– Yhdysvallat ehdotti neuvotteluja, järjesti rauhanvälittäjän ja suostui Iranin kymmenkohtaisiin ehtoihin neuvottelujen aikaansaamiseksi, mutta pyrki neuvottelupöydässä saavuttamaan sen, minkä epäonnistui voittaa taistelukentällä, hän sanoo.

Asiantuntija pelkää Kiinan seuraavan Iranin esimerkkiä.
J.D. Vancen mukaan Iran kieltäytyi sitoutumasta olemaan kehittämättä ydinasetta.
Yhdysvaltojen ja Iranin rauhanneuvottelut ovat alkaneet Pakistanissa.
Mainos