Korvasieniä. LEHTIKUVA / MATTI BJÖRKMAN

IL: Korvasieniä ei suositella enää syötäväksi

Myrkkyä jää sieneen huolellisen keittämisen jälkeenkin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Korvasieni on poistettu suositeltavien ruokasienten listalta, kertoo Iltalehti. Käsittelemätön korvasieni sisältää luontaisesti gyromitriini-nimistä myrkkyä ja aiheuttaa akuutin myrkytystilan. Gyromitriini ja sen aineenvaihduntatuotteet ovat myös syöpävaarallisia yhdisteitä.

Ruokaviraston mukaan sienen huolellisesta esikäsittelystä, eli suositellusta kahdesta keittokerrasta huolimatta, siihen jää edelleen osa myrkystä. Niin kutsuttu ryöppäys eli nopea kiehautus on poistunut sienen käsittelyohjeena jo aikaisemmin.

Jatkuvaa tai useiden peräkkäisten korvasieniaterioiden nauttimista ei suositella, sanoo Ruokaviraston jaostopäällikkö Sari Sippola.

Keskisuomalaisen mukaan Ruotsissa on havaittu, että osa korvasienten gyromitriinistä on ei-vesiliukoisessa muodossa. Siksi sieniin jää myrkkyä keittokerroista huolimatta. Lehden mukaan Ruotsin elintarvikevirasto neuvoo nykyisin olemaan käyttämättä korvasientä ravintona.

Myös Suomessa Ruokavirasto on ottanut korvasienet tarkasteluun. Käynnissä on korvasienen riskinarviointi, jonka on määrä valmistua kevään aikana.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)