Venäjän asevoimien vaikeuksien arvioidaan jatkuneen vakavina huolimatta siitä, että Ukrainan sotatoimet on rajattu viime viikkoina maantieteellisesti pienemmälle alueelle Itä-Ukrainassa.
Donbassin alueen kovimpia taisteluita on käyty Izjumin kaupungin ympäristössä, jonne on siirretty yhä uusia vahvistuksia. Venäjän joukkojen arvioidaan kärsineen huolto-ongelmista ja heikosta taistelutahdosta. Monia pataljoonan taisteluosastoja on jouduttu yhdistämään aiempien rippeistä kovien tappioiden vuoksi.
Eteneminen on ollut hidasta, vaikka hyökkääjät ovat onnistuneet miehittämään joitakin alueen kyliä. Ukraina on tehnyt samalla onnistuneita vastahyökkäyksiä muun muassa Harkovan seudulla.
Venäjän asevoimien komentajan, kenraali Valeri Gerasimovin poikkeuksellinen vierailu alueelle on nähty merkkinä siitä, ettei sotilasoperaatio ole edennyt toivotulla tavalla. Gerasimovin on sanottu poistuneen Izjumin seudulta ennen Ukrainan tekemää iskua komentopisteelle.
– He ovat menettäneet tuhansia sotilaita ja joukkojen taistelutahto on alhainen. Mikä on merkittävintä, niin hyökkäys etelässä ja idässä vaikuttaa hyytyneen, Ukrainassa vieraillut Yhdysvaltain kongressin alahuoneen puolustusvaliokunnan jäsen Jason Crow sanoo New York Timesille.
ISW-ajatuspajan tilannearvion perusteella hyökkäys on keskittynyt viime päivinä Rubižnen ja Popasnan kaupunkien ympäristöön. Muualla Donetskin ja Luhanskin alueilla tehdyt läpimurtoyritykset on torjuttu.
– Toistuvasti epäonnistuneet hyökkäysyritykset Zoloten ja Vilnen kylien luona viittaavat siihen, että ennen sotaa valmistellut Ukrainan puolustusasemat ovat liian vahvoja venäläisjoukoille, ISW arvioi.
LUE MYÖS:
Näin eteni Ukrainan tuhoisa isku – Valeri Gerasimovin kerrotaan ehtineen pois paikalta (VU 2.5.2022)
The report of #Ukrainian positions in #Udy suggests that Ukrainian forces hold more territory to the north of Kharkiv City than ISW had previously assessed. https://t.co/iBzZK1TgOW pic.twitter.com/awlwcjpcIh
— ISW (@TheStudyofWar) May 1, 2022