Hybridiauto latauksessa. Kuvituskuva. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Hybridiauto syttyi palamaan, vaurioitti 50 autoa

Auton epäillään olleen latauksessa tapahtumahetkellä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Maanalaisessa pysäköintihallissa syttyi tulipalo keskiviikkona 1. lokakuuta. Poliisi sai hälytyksen tapauksesta kello 11.29.

Poliisin tiedotteen mukaan palon epäillään saaneen alkunsa pysäköintihallissa olleesta hybridiautosta. Kyseinen auto oli todennäköisesti latauksessa tapahtumahetkellä.

Tämänhetkisten tietojen mukaan yhteensä noin 30 autoa vaurioitui palossa, ja lisäksi lievempiä savu-ja nokivaurioita kohdistui noin 20 autoon. Myös rakennus sai savuvaurioita.

Poliisi jatkaa palonsyyntutkintaa ja tekee tapahtumapaikalla sekä sen lähistöllä teknistä tutkintaa. Poliisi ei tämänhetkisen tiedon mukaan epäile tapahtuneessa rikosta.

Hybridiauto on auto, jossa on vähintään kaksi eri voimanlähdettä. Yleensä hybridiautolla tarkoitetaan autoa, jossa on sekä poltto- että sähkömoottori.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)