Kuluttajaliiton pääsihteeri Juha Beurling-Pomoell katsoo, ettei apteekkimarkkinoiden uudistamiseksi riitä hallituksen tuore lakiesitys. Sen lisäksi tarvittaisiin lisätoimia lääkkeiden hintojen laskemiseksi sekä lääkehuollon palveluiden saavutettavuuden parantamiseksi.
Lakiuudistuksen tarve on hänen mukaansa selkeä. Beurling-Pomoell kirjoittaa asiasta Helsingin Sanomissa julkaistussa mielipidekirjoituksessaan.
– Lakiuudistukselle on kova tarve, sillä kuluttajat ovat jo pitkään ilmaisseet tyytymättömyyttään lääkkeiden hintoihin ja monet ihmiset kamppailevat päivittäin lääkekustannusten kanssa, hän kirjoittaa.
Uudistuksen kivijalaksi hän ehdottaa Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV:n vuonna 2020 julkaiseman selvityksen apteekkimarkkinoiden kehittämisestä. Tuolloin KKV esitti lukuisia ehdotuksia, jotka laskisivat lääkkeiden hintoja ja parantaisivat kuluttajien mahdollisuuksia saada sujuvasti tarvitsemiaan lääkkeitä.
– Apteekkijärjestelmän uudistamisen tarpeesta on keskusteltu pitkään, ja nyt jos koskaan on otettava askeleet oikeaan suuntaan. Yleinen inflaatiokehitys lisää ihmisten taloudellisia vaikeuksia ja heikentää mahdollisuuksia selvitä myös lääkemenoista, pääsihteeri kirjoittaa.
– Yhdenkään ihmisen ei tulisi miettiä, valitseeko hän tänään ruoan vai lääkkeet.