Huoli heräsi Kremlissä: Ukrainan sanotaan valmistautuvan laajaan lennokkisotaan

Puolustajan kerrotaan tuhonneen viime aikoina useita venäläisiä panssarivaunuja lennokeilla.
Ukrainan lennokki Luhanskin suunnalla. / epoddubny / Telegram
Ukrainan lennokki Luhanskin suunnalla. / epoddubny / Telegram

Ukrainan asevoimien väitetään ostaneen suuren määrän kiinalaisia komponentteja lennokkejaan varten.

CNA-ajatushautomon Venäjä-ohjelman neuvonantaja Samuel Bendett on jakanut Twitterissä kuvakaappauksen (jutun alla) Kreml-mielisen Telegram-kanavan kirjoituksesta.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Sen mukaan ”ukrainalaiset asevoimien edustajat ovat viime aikoina ostaneet Kiinan markkinoilta lähes kaikki lennokkikomponentit – noin 50 000–100 000 lennokkiyksikköä varten. He ovat kouluttaneet jo yli 1 000 lennokkioperaattoria. He tekevät näistä droneista kamikaze-lennokkeja, joihin on kiinnitetty rakettitoimisten sinkojen kranaatteja tai sirpalekäsikranaatteja”.

Romanov-niminen venäläinen sotabloggari ja sotilas kertoi hiljattain Telegram-kanavallaan, kuinka Ukrainan joukot ovat tuhonneet viime aikoina useita venäläisiä panssarivaunuja tämänkaltaisilla lennokeilla.

Euroedustajan mukaan Venäjä harjoittaa "rationaalista barbariaa".
Ukraina osoitti uutta pitkän kantaman iskukykyään käyttämällä kotimaista tuotantoa olevia risteilyohjuksiaan.
Venäläinen sotabloggari pelkää koko Pietari Suuren luoman imperiumin hajoavan, koska maanpuolustus ei toimi.
Mainos