HS: Tämä on pääkaupungin vaarallisin risteys

Samassa risteyksessä tapahtui 41 onnettomuutta vuosina 2017–2021.
Ambulanssi hälytysajossa Hämeenlinnanväylällä Haagan kohdalla Helsingissä 20. joulukuuta 2019. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Ambulanssi hälytysajossa Hämeenlinnanväylällä Haagan kohdalla Helsingissä 20. joulukuuta 2019. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Helsingin Tukholmankadun ja Topeliuksenkadun risteyksessä Meilahdessa on tapahtunut vuosien 2017-2021 välisenä aikana yhteensä 41 onnettomuutta, Helsingin Sanomat kertoo.

Lukumäärä tekee risteyksestä yhden Helsingin vaarallisimmista. HS perustaa tietonsa Helsingin kaupungin tilastojulkaisuihin.

Seuraavaksi eniten onnettomuuksia samana ajankohtana tapahtui Itäväylän ja kehä I:n risteyksessä Vartiokylässä, jossa onnettomuuksia raportoitiin 34 kappaletta. Mäkelänkadun ja Sturenkadun risteyksessä Vallilassa onnettomuuksia tapahtui 31.

Jos risteyksen vaarallisuuden mittariksi lisätään henkilövahingot, Itäväylän ja kehä I:n risteys nousee kaupungin vaarallisimmaksi. Risteyksessä on tapahtunut yhdeksän henkilövahinkoa vuosien 2017-2021 aikana.

Yhteensä Helsingissä on tapahtunut viime vuosien aikana keskimäärin 271 henkilövahinkoon johtanutta tieliikenneonnettomuutta vuosittain. Luku on huomattavasti matalampi kuin vuosikymmen aiemmin.

 

Poliisin mukaan ajoneuvon takarengas oli lähes sileä.
Päihteiden vaikutuksen alaiset kuljettajat aiheuttivat vuosina 2015–2024 yhteensä 526 kuolonkolaria.
Mainos