Yle: Hallitus harkitsee jakeluvelvoitteen keventämistä polttoaineen hintojen vuoksi

Toimi ei välttämättä näkyisi nopeasti pumppuhinnoissa.
Polttoaineen hinta kurittaa autoilijoiden lompakkoja. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Polttoaineen hinta kurittaa autoilijoiden lompakkoja. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Hallituksessa halutaan hillitä polttoainehintojen kasvua keventämällä jakeluvelvoitetta, kertoo Yle.

Ylen tietojen mukaan asiasta on käyty puheenjohtajien välillä neuvotteluja perjantaina. Yhteisymmärrystä asiasta ei kuitenkaan vielä eilen löytynyt.

Aiemmin tiistaina pääministeri Petteri Orpo kertoi hallituksen pohtivan ”hätäratkaisuja”, joilla todella korkeaa polttoaineen hintaa voitaisiin helpottaa.

Tärkeimpänä työkaluna pöydällä olisi jakeluvelvoitteen keventäminen. Opetusministeri Anders Adlercreutz on ehdottanut myös polttoaineiden arvonlisäveron tilapäistä laskemista 25,5 prosentista 13,5 prosenttiin, mutta valtiovarainministeri Riikka Purra tyrmästi tämän liian kalliina.

Käytännössä jakeluvelvoite tarkoittaa, että tietty osa polttoaineen jakelijoiden tarjoamasta polttoaineesta on oltava uusiutuvia biopolttoaineita. Koska biopolttoaineet ovat kalliimpia kuin perinteiset fossiiliset polttoaineet, nostaa jakeluvelvoite polttoaineiden hintaa.

Poimintoja videosisällöistämme

Jakeluvelvoitteen keventämisessä on kuitenkin omat ongelmansa.

Keskuskauppakamarin johtava liikenneasiantuntija Hanna Kalenoja huomauttaa, että jakeluvelvoitteen keventäminen näkyisi pumppuhinnoissa vasta kuukausien päästä.

– Jakelijat ovat jo sitoutuneet tuleviin polttoainehankintoihin ja suunnitelleet jakeluvelvoitteen täyttönsä, Kalenoja huomauttaa Ylelle.

Myös ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala on todennut, että jakeluvelvoitteen keventämisen vaikutus on muuttunut epävarmemmaksi.

– Sinne [jakeluvelvoitteeseen] on tuotu erilaisia joustomahdollisuuksia, mitkä ehkä tekevät vaikutuksista vielä epävarmempia ja millä aikavälillä ne vaikuttavat, Multala kertaa.

Ministeri muistuttaa myös, että pitkällä aikavälillä Suomen täytyisi pystyä tuomaan fossiilisten polttoaineiden rinnalle ja tilalle suomalaisia vaihtoehtoja, jotta emme päätyisi tilanteeseen, jossa Suomi olisi riippuvainen autoritäärisistä valtioista öljyn suhteen.

Noin 10 000 suomalaisella voi olla loppuvuonna liian korkea lisäprosentti, jos verokorttia ei päivitetä.
Täyssähköautojen ensirekisteröinnit kasvoivat Suomessa tammi–elokuussa 46,3 prosenttia vuoden takaisesta.
Hanna Kalenojan mukaan autoilijoiden ahdinkoa voitaisiin helpottaa työmatkavähennyksen korotuksella.
Mainos