Seinäjoen poliisitalo Seinäjoella. LEHTIKUVA / TIMO AALTO

HS: Poliisia epäillään vakavasta tietovuodosta – jatkui vuosien ajan

Tutkinnanjohtaja vaikenee yksityiskohdista.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Länsisuomalaisen poliisimiehen epäillään vuotaneen salaisia viranomaistietoja useiden vuosien ajan. Pohjanmaan poliisilaitoksella työskennellyt vanhempi konstaapeli pidätettiin virasta tapauksen paljastumisen jälkeen. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.

Tapauksesta on käynnistetty rikostutkinta. Vanhempi konstaapeli pidätettiin epäilyjen takia virasta keväällä.

Tapauksen tutkinnanjohtaja, aluesyyttäjä Petri Vaaja ei suostu kertomaan HS:lle tarkemmin, millaisesta tapauksesta on kyse. Hän vetoaa esitutkinnan keskeneräisyyteen.

Poliisimiestä epäillään myös tietosuojarikoksesta. Rikosten epäilty ajankohta on loppuvuoden 2021 ja talven 2025 välinen aika. Epäiltyyn kokonaisuuteen liittyy myös toinen henkilö, jonka epäillään toimineen yllyttäjänä asiassa. HS:n mukaan hän ei ole työskennellyt poliisissa.

Pohjanmaan poliisilaitoksen poliisipäällikkö Jarkko Lehtinen luonnehtii epäiltyä tapausta erittäin vakavaksi. Myöskään poliisipäällikkö ei suostu kommentoimaan tapauksen yksityiskohtia.

Poliisilaitoksen antaman päätöksen mukaan miehen työskentelyn jatkuminen poliisissa olisi voinut aiheuttaa ”huomattavaa haittaa yleiselle turvallisuudelle”.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)