HS: ”Kohtuuhintaisen” asunnon vastike nousi 46 prosenttia kahdessa vuodessa

Uudet asumisoikeusasunnot jäävät Helsingissä nyt tyhjilleen.
Kerrostaloja rakennettiin Helsingin Vuosaareen vuonna 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Kerrostaloja rakennettiin Helsingin Vuosaareen vuonna 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Helsinkiin valmistuneet uudet asumisoikeusasunnot eivät käy kaupaksi, kertoo Helsingin Sanomat.

Hakemuksia ei ole tullut juuri lainkaan, esimerkiksi Mellunmäkeen aiemmin tänä vuonna valmistuneesta 40 asunnon kohteesta on varattu kaksi huoneistoa. Vuosaaressa ja Myllypurossa on niin ikään tarjolla useita kymmeniä asuntoja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Asumisoikeusasuntojen pitäisi olla kohtuuhintaista asumista, mutta viime vuosina niihin, kuten myös tuettuihin ara-vuokra-asuntoihin, on kohdistunut kovia korotuksia, sillä hinnat määrittyvät kustannus-, eivätkä markkinaperusteisesti.

Helsingin asumisoikeusasuntojen eli Hason talossa Koskelassa asuva eläkeläinen Heidi Björklöf kertoo oman vastikkeensa olevan vuodenvaihteen korotusten jälkeen 46 prosenttia suurempi kuin kaksi vuotta sitten.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kun allekirjoitin sopimuksen 52 neliön asunnostani syksyllä 2023, käyttövastike oli 624 euroa. Vuodenvaihteen jälkeen se on 912 euroa.

Vastikkeiden lisäksi asumisoikeusasunnoissa täytyy maksaa kertaluonteinen asumisoikeusmaksu. Esimerkiksi Hason Vuosaaren Gustav Pauligin kadun kohteessa se voi olla 80-neliöisessä kolmiossa liki 60 000 euroa. Kuukausittainen käyttövastike asunnosta voi olla noin 1300 euroa.

Hason mukaan asumisoikeusasuminen on korotuksista huolimatta edullista muihin vaihtoehtoihin verrattuna.

Korkojen nousu pelottaa monia. Asiantuntijan mukaan hötkyily ei kannata.
Kansanedustajan mukaan muutos piristää asuntomarkkinoita.
Mainos