Helsingin Sanomien toimittajat löysivät Helsinki-Vantaan lentoaseman pysäköintihallista 1400 autoa, joissa oli venäläiset rekisterikilvet. Merkittävä osa venäläisten autoista oli myös hyvin kalliita.
Lehden selvityksen mukaan vaikuttaa siltä, että autoilla on ajettu Venäjältä Suomeen, josta matkaa on jatkettu lentäen muualle.
Kalliiden autojen omistajiin kuuluivat muun muassa autojälleenmyyntiyhtiön omistaja, ravintola-alan yrittäjä, ja ilmailualan yrittäjän puoliso.
Matkustusrajoitusten poistumisen jälkeen Venäjältä on saapunut Suomeen noin 200 000 ihmistä.
Koska Euroopan ilmatila on suljettu venäläisiltä edelleen, ovat venäläiset käyttäneet Suomea läpikulkumaana.
Helsingin Sanomien mukaan Suomen kautta muualle matkustavia venäläisiä on päivittäin muutamia satoja, mukaan lukien laivaliikenne.
Suomen hallitus keskusteli viime viikolla venäläisten viisumien rajoittamisesta. Tarkoituksena on jatkossa puolittaa viisumien hakemusajat sekä rajoittaa turistiviisumien määrää 10 prosenttiin nykyisestä.





