SDP:n ilmapalloja vaaliteltalla. LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO

HS-gallup: SDP jatkaa suurimpana puolueena

Kokoomus on toisena 18,8 prosentin kannatuksella.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

SDP on Suomen suosituin puolue: jos eduskuntavaalit pidettäisiin nyt, 25,2 prosenttia äänestäisi sitä, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä mielipidemittauksesta. Heinäkuussa puolueen kannatus oli 25,4 prosenttia.

Toiseksi suosituin puolue on kokoomus 18,8 prosentin kannatuksella, joka laski edellisen mittauksen 19,8 prosentista.

Keskustan kannatus koheni 0,6 prosenttia ja perussuomalaisten 0,4 prosenttia heinäkuusta. Keskustaa äänestäisi nyt 16,3 ja perussuomalaisia 11 prosenttia kyselyn vastaajista, joita oli kaikkiaan 3012.

Tutkimuksen virhemarginaali on noin 1,8 prosenttiyksikköä suuntaansa suurimpien puolueiden kohdalla.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)