HIMARS:n täysosuma räjäytti Venäjän tärkeän tutkan taivaan tuuliin

Ukrainan maavoimien harvinainen video näyttää tutkajärjestelmän tuhon.
Ukrainalaiset seurasivat, kun tutka ajettiin asemiin. Kuvakaappaus videolta/ukrainianlandforces/instagram
Ukrainalaiset seurasivat, kun tutka ajettiin asemiin. Kuvakaappaus videolta/ukrainianlandforces/instagram

Ukrainan maavoimat on julkaissut Telegramissa videon Venäjän ilmatorjunnan tutkajärjestelmän tuhoamisesta HIMARS-heittimellä. Video löytyy myös alta.

Lennokin kuvaamasta materiaalista näkyy, kuinka ukrainalaiset seurasivat tutkan ajamista asemiin. Isku tehtiin vasta, kun tutka oli aloittanut toimintansa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Anna mennä, täydellinen tilanne, videolla sanotaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Seuraavaksi näkyy HIMARS-heittimen täysosuma kohteeseen ja videolta alkaa kuulua riemukasta huutoa.

Ukrainalaisten mukaan kyseessä oli 96L6E-tutkajärjestelmä. Kyseessä on arvokas laajakaistainen valvontatutka, jota käytetään esimerkiksi S-300- ja S-400-ilmatorjuntaohjusjärjestelmän osana. Tutkalla pystytään venäläisten mukaan parantamaan ilmatorjuntajärjestelmän kykyä torjua korkealla lentäviä kohteita ja havaita häiveteknologiaa hyödyntäviä ilma-aluksia. 96L6E:n väitetään kykenevän havaitsemaan kohteita jopa noin 300 kilometrin etäisyydelle. Venäläislähteiden perusteella tutka esiteltiin yleisölle ensi kertaa MAKS-ilmailutapahtumassa vuonna 2001. Sen sarjatuotanto aloitettiin tiettävästi joitakin vuosia myöhemmin. Kyseessä on siis suhteellisen uusi järjestelmä.

Ensimmäiset paketit lähetettiin monta viikkoa ennen kuin lähettäjä jäi kiinni.
Euroedustajan mukaan Venäjä harjoittaa "rationaalista barbariaa".
Ukraina osoitti uutta pitkän kantaman iskukykyään käyttämällä kotimaista tuotantoa olevia risteilyohjuksiaan.
Mainos