HIMARS-isku teki rumaa jälkeä: Venäjän saattue tuhottiin

Kymmenien sotilaiden kerrotaan kuolleen ja useiden ajoneuvojen tuhoutuneen täsmähyökkäyksessä.
Tuhoutut rekka sekä palomiehiä sammutustöissä Maviikan ulkopuolella. / X
Tuhoutut rekka sekä palomiehiä sammutustöissä Maviikan ulkopuolella. / X

Ukrainan kerrotaan tehneen täsmäiskun venäläisjoukkojen huoltoa vastaan Donetskin alueella.

Sosiaalisessa mediassa julkaistujen videoiden perusteella hyökkäyksen kohteena olisi ollut ajoneuvosaattue Makijivkan kaupungin ulkopuolella.

Defence Blog -sivuston mukaan Ukrainan tiedustelujoukot olivat tunnistaneet huoltosaattueen ja maalittaneet sen, minkä jälkeen saattuetta vastaan iskettiin amerikkalaisvalmisteisella HIMARS-raketinheittimellä. Kalusto- ja miestappiot arvioidaan suuriksi.

Useat paikalliset asukkaat ovat kertoneet sotaa seuraavien Telegram-ryhmien mukaan ainakin 20 sotilaan kuolleen. Tämän lisäksi tuhoutui useita asevoimien kuorma-autoja ja busseja.

Paikan päällä venäläisten sotilaiden kuvaamassa videossa näkyy valtava savupatsas sekä useita tuhoutuneita ja sirpaleiden lävistämiä sotilasajoneuvoja.

Makijivka on Donetskin ulkopuolella sijaitsema teollisuusvoittoinen taajama, joka on Venäjälle tärkeä huollon solmukohta.

Kehitys mahdollistaa pienempien droonien käytön suurten lennokkien sijaan.
Brittiläinen Nyan on ollut käytössä jo puoli vuotta, ja ukrainalainen Dovbush T40 tulee pian käyttöön.
Venäjä on korjannut Ukrainan sodassa keskeisiä puutteitaan ja voisi lähteä seuraavaan konfliktiin selvästi vahvempana kuin vuonna 2022.
Mainos