Hän on 2000-luvun ainoa onnistunut vankikarkuri Suomessa – HS: Erittäin poikkeuksellinen pako

Suomen vankiloista 2000-luvulla karanneista 330 vangeista kaikki on saatu kiinni tai kuolleet paon aikana. Paitsi yksi, kirjoittaa Helsingin Sanomat.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ainoan onnistuneen vankilapaon teki venäläismies Lappeenrannan Konnunsuon vankilasta 28. toukokuuta 2009. Vuonna 1971 syntyneellä miehellä oli kuuden ja puolen vuoden vankilatuomio törkeästä huumausainerikoksesta. Hyvän käytöksen takia hän oli päässyt verstaalle töihin.

Kahvitauon aikana mies pääsi liukenemaan omille teilleen. Heti katoamisen jälkeen käynnistettiin etsinnät. Vankilan henkilökunta, poliisi ja rajavartiolaitos etsivät miestä koirien kanssa.

Miehen tuntomerkit julkaistiin. Karussa oleva mies oli Venäjän kansalainen, mutta syntynyt Virossa. Ennen vankilaan joutumista hän oli ollut kirjoilla Lahdessa.

Miehen arvellaan juosseen ojanpohjia pitkin lähialueelle, missä häntä odotti pakoapuri auton kanssa.

Venäläismiehen yhä jatkuva karkumatka on erittäin poikkeuksellinen. Jos vanki ei pääse pakenemaan ulkomaille, Suomeen jäänyt karkuri jää yleensä kiinni päivässä tai viikossa.

Suljetuista vankiloista paetaan aikaisempaa vähemmän. Yksi syy siihen on, että vankimäärä on laskenut. Vangit pääsevät myös useammin lomille ja opiskelemaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)