Hallitus koolle pohjustamaan puoliväliriihtä

Kokouksessa käydään läpi tilannekuvaa Suomen taloudesta.
Valtioneuvoston linna Senaatintorin laidalla Helsingissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Valtioneuvoston linna Senaatintorin laidalla Helsingissä. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Hallitus kokoontuu tulevana tiistaina ja keskiviikkona seminaariin pohjustamaan huhtikuussa pidettävää puoliväliriihtä. Seminaarissa keskustellaan myös Varman toimitusjohtaja Risto Murron vetämän Kasvuriihi-työryhmän ehdotuksista Suomen talouskasvun vauhdittamiseksi.

Puoliväliriihessä suunnitellaan valtion taloutta muutamiksi vuosiksi eteenpäin. Sitä pohjustavan kokouksen tavoitteena on jäsentää yhteistä tilannekuvaa Suomen taloudesta ja hallitusohjelman toimeenpanosta.

Tiistaina hallitus kokoontuu Finlandia-talossa. Seminaariin on kutsuttu tiistaina myös hallituspuolueiden kansanedustajat.

Tilaisuuden aluksi kuullaan pääministeri Petteri Orpon (kok.) tilannekatsaus. Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ja kansliapäällikkö Juha Majanen valtioministeriöstä antavat katsauksen talouden kasvunäkymistä. Toimitusjohtaja Risto Murto esittelee Kasvuriihi-työryhmän työn tuloksia ja niistä keskustellaan.

Keskiviikkona hallitus jatkaa keskustelua Kasvuriihi-raportin ehdotuksista valtioneuvoston juhlahuoneistossa.

LUE MYÖS:
Kasvun ehdotukset käsitellään hallituksessa – ”Kokoomus on valmis merkittäviin toimiin”

Verkkouutisten haastattelemien asiantuntijoiden mukaan Yhdysvaltojen talous on hyvin suojassa Iranin kriisin vaikutuksilta.
Valtiovarainministeriltä ei heru ymmärrystä hillittömille tavoitteille.
Julkisista menoista leikkaaminen kääntää velkasuhteen laskuun suurella todennäköisyydellä, tutkijat arvioivat.
Mainos