Gazprom keskeytti kaasutoimitukset Latviaan

Venäjä pyrkii käyttämään energiatoimituksia poliittisena aseena Euroopassa.
Gazpromin logo bensa-asemalla yhtiön Moskovan toimistotalon edessä. LEHTIKUVA / AFP Kirill Kudryavtsev
Gazpromin logo bensa-asemalla yhtiön Moskovan toimistotalon edessä. LEHTIKUVA / AFP Kirill Kudryavtsev

Venäläinen kaasuyhtiö Gazprom on keskeyttänyt kaasutoimitukset Latviaan, yhtiö tiedotti sosiaalisessa mediassa lauantaina. Gazpromin mukaan keskeytys johtuu sopimusrikkeestä.

Latvia on kuudes EU-maa, johon Gazprom on keskeyttänyt kaasutoimitukset. Suomeen toimitukset keskeytettiin toukokuussa, jonka lisäksi kaasua ei tällä hetkellä toimiteta Puolaan, Bulgariaan, Alankomaihin ja Tanskaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Latvian yleisradion uutisoinnin mukaan Latvia kuitenkin edelleen ostaa kaasua Venäjältä, mutta tiedossa ei ole minkä yhtiön kautta. Latvian kaasuyhtiön mukaan kaasua ei ole ostettu Gazpromin kautta, vaan toimittajien kautta joille voi maksaa euroissa.

Latvian parlamentti Saeima päätti jo aiemmin venäläisen kaasun tuontikiellosta, joka astuu voimaan ensi vuoden alusta. Tällä hetkellä venäläistä kaasua kuitenkin tuodaan maahan edelleen varastojen täyttämiseksi talvea varten.

Aiemmin tällä viikolla Gazprom leikkasi kaasutoimituksia Eurooppaan Nord Stream -putken kautta noin 20 prosenttiin täydestä kapasiteetista.

Kremlin uskotaan valmistelevan uusia hyökkäysoperaatioita loppukeväälle.
Tuore raportti esittää jättiveronkorotuksia ja julkisia investointeja ratkaisuksi julkisen velkasuhteen taittamiseen.
Iranin sodan arvioidaan vaikuttavan hieman Suomen talouskasvuun.
Mainos