FSB sanoo eliminoineensa neljä Ukrainan ”sabotoijaa” – tapettujen aseissa Venäjän liput

Turvallisuuspalvelun mukaan suunnitelmissa oli laaja provokaatio Venäjällä.
Kuvakaappaus videolta, joka näyttää FSB:n väittämän tilanteen raja-alueelta. Kuvakaappaus / Telegram
Kuvakaappaus videolta, joka näyttää FSB:n väittämän tilanteen raja-alueelta. Kuvakaappaus / Telegram

Venäjän turvallisuuspalvelu FSB tiedotti keskiviikkona, että se on tappanut neljä ukrainalaiseksi sabotoijaksi epäilemäänsä henkilöä, jotka ovat yrittäneet ylittää rajan Ukrainasta Venäjälle Starodubissa Brjanskin alueella.

Asiasta kertovat venäläismediat, joiden mukaan FSB ja Venäjän puolustusministeriön joukot estivät Ukrainan tiedustelu- ja iskuryhmän pääsyn Venäjän alueelle. Neljä sabotoijaa väitetysti eliminoitiin, mutta tarkkaa päivää ei ole ilmoitettu. FSB:n mukaan ryhmän suunnitelmissa oli laaja provokaatio Venäjällä.

Sotaa seuraava Liveuamap-sivusto kertoo, että video tilanteesta näyttää ukrainalaisvakoojiksi sanottujen kantaneen FPV-lennokkeja, joissa on Venäjän liput ja joissa lukee, että ne ovat ”FSB:n omaisuutta”.

Lähteet vahvistavat Venäjän painostuksen kasvaneen huolestuttavasti Euroopassa.
Keski-Aasian maille Kiina on ollut jo pitkään kauppa- ja investointikumppani, mutta nykyisin se valtaa nopeasti myös alueen puolustusmarkkinoita.
Lähteiden mukaan Berliini voi ryhtyä järeisiin vastatoimiin.
Mainos