Evp-kenraali: Pohjois-Korean joukot koituvat ongelmaksi Venäjälle taisteluissa

Mick Ryanin mukaan kahta eri kieltä puhuvien sotilaiden ja komentajien välillä on viestintäkuilu.
Pohjois-Korean diktaattori Kim Jong-un vieraili tykistöharjoituksessa tuntemattomassa paikassa Pohjois-Koreassa. AFP PHOTO/KCNA VIA KNS/ LEHTIKUVA/STR
Pohjois-Korean diktaattori Kim Jong-un vieraili tykistöharjoituksessa tuntemattomassa paikassa Pohjois-Koreassa. AFP PHOTO/KCNA VIA KNS/ LEHTIKUVA/STR

Australian asevoimien kenraalimajuri (evp.) ja modernin sodankäynnin asiantuntija Mick Ryan pitää yhä todennäköisempänä, että Pohjois-Korean taistelujoukkoja ilmaantuu pian Ukrainaan.

– Vaikka kaikki tähän liittyvät faktat eivät ole tiedossa, Pohjois-Korean joukkojen lähettäminen Ukrainan rintamalle nostaa esiin monia kysymyksiä ja ongelmia niin Venäjälle, Ukrainalle kuin Natollekin, hän toteaa X-palvelussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Etelä-Korean tiedustelupalvelun mukaan noin 1 500 pohjoiskorealaista erikoisjoukkojen sotilasta on jo Venäjällä ja niiden odotetaan suuntaavan pian etulinjoille. Lisää Pohjois-Korean joukkoja odotetaan saapuvan pian Venäjän avuksi. Verkkouutiset kertoo asiasta tässä jutussa.

Naton pääsihteeri Mark Rutte totesi, että tämä tarkoittaisi sodan merkittävää eskalaatiota.

Mick Ryanin mukaan selvin haaste Venäjälle Pohjois-Korean joukkojen sijoittamisessa taisteluoperaatioihin tulee olemaan taktisella tasolla.

– Kahta eri kieltä puhuvien sotilaiden ja komentajien välillä tulee olemaan viestintäkuilu. On hyvin epätodennäköistä, että suurin osa Pohjois-Korean joukoista puhuisi venäjää – ja päinvastoin. Vaikka tulkit ovat hyödyllisiä, tällainen viestintäkuilu on ja tulee olemaan ongelma taisteluoperaatioiden aikana, hän sanoo.

Asiantuntijan mielestä pohjoiskorealaisten joukkojen komentorakenne tulee olemaan mielenkiintoinen.

– Toimivatko ne täysin integroituina venäläisten joukko-osastojen sisällä ollen täysin alisteisia venäläiskomentajille? Vai ovatko ne jonkinlaisen operatiivisen komennon alaisia käyttöä koskevin rajoituksin – ettei heitä esimerkiksi käytetä lihajoukkoina (jalkaväen suojaamattomissa rynnäköissä)? Tiedämme enemmän, kun näemme ensimmäisen kerran, miten pohjoiskorealaisia joukkoja käytetään.

Näiden joukkojen lähettäminen saattaa olla osoitus Venäjän miesvoimahaasteista.

Poimintoja videosisällöistämme

– Kymmenentuhatta pohjoiskorealaista sotilasta on kuitenkin vähemmän kuin Venäjän kymmenen päivän taistelutappiot tällä hetkellä. Jos Venäjällä on miesvoimaongelmia, se tarvitsee paljon enemmän pohjoiskorealaisia vastatakseen näihin haasteisiin, Ryan toteaa.

Pohjois-Korealle etuja

Pohjois-Korea saa useita etuja lähettämällä joukkojaan Ukrainaan.

– Ensinnäkin se varmistaa, että sillä on kiitollinen asiakas Venäjällä. Pohjois-Korea on jo lähettänyt suuria määriä sotatarvikkeita Venäjälle sen sotatoimiin Ukrainaa vastaan, ja sen väitetään toimittaneen jälleenrakennusapua Itä-Ukrainaan ja Siperiaan.

– Toiseksi Pohjois-Korea saattaa arvioida, että Ukrainan sodan jatkuminen – vaikka maalla olisi vain pieni rooli siinä – on sen strategisten etujen mukaista, koska se häiritsee USA:n hallintoa keskittymästä liikaa läntisen Tyynenmeren alueelle (ja Pohjois-Koreaan), Ryan arvioi.

Hän pitää loogisena, että venäläiset auttavat myös Pohjois-Koreaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Oppien jakaminen nykyaikaisista taisteluista – erityisesti droonien, risteilyohjusten ja ballististen ohjusten integroidusta käytöstä – kiinnostaa suuresti Pohjois-Koreaa, joka haluaa pitää Etelä-Korean pääkaupungin ja USA:n tukikohdat Koreassa pysyvästi uhattuina. Oppeja voidaan jakaa myös elektronisesta sodankäynnistä ja ilmapuolustusten läpäisemisestä. Lisäksi Ukrainan taistelukentällä kaapatuista länsimaisista aseista saadut oivallukset voidaan jakaa Pohjois-Korean kanssa.

– Toivottavasti Venäjä ei jaa oppitunteja, jotka parantavat Pohjois-Korean ydinasejärjestelmien luotettavuutta ja tarkkuutta.

Hyökkääjän logistiikka koki kovia tappioita Lymanin suunnalla Itä-Ukrainassa.
Hyökkäystä pohjustettiin pitkän kantaman tiedusteludroonien havainnoilla.
Mainos