Iranin Tomcat Israelin lennokin tähtäimessä. Kuvakaappaus videolta/@manniefabian/X

Erään aikakauden loppu? Israel tuhoaa Iranin Top Gun -hävittäjiä

Iranin amerikkalaiset F-14-hävittäjät ovat 1970-luvun perua.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Eräs sotilasilmailun aikakausi on mitä todennäköisimmin tulossa päätökseensä Israelin ja Iranin konfliktin myötä. Israelin voidaan olettaa tuhonneen tai ainakin tällä menolla tuhoavan Iranin ilmavoimien kyvyn jatkaa operointia ikonisilla F-14 Tomcat-hävittäjillä.

Israel on saanut Iranissa käytännössä ilmaherruuden ja Iranin ilmavoimat ja ilmapuolustus näyttävät menettäneen täysin toimintakykynsä. Israel on myös julkaissut videon, jolla lennokki tuhoaa kaksi F-14-konetta kentälle. Kyseisen videon koneet saattoivat kuitenkin olla jo valmiiksi käyttökelvottomia.

Yhdysvaltain laivaston käyttöön suunnitellusta suuresta muuntuvasiipisestä hävittäjäkoneesta tuli suoranainen julkkis Tom Cruisen tähdittämän Top Gun -elokuvan (1986) myötä. Konetyyppi saatiin mukaan myös vuoden 2022 jatko-osaan Top Gun: Maverick.

1970-luvulla Yhdysvaltain laivaston käyttöön tullut kone passitettiin eläkkeelle vuonna 2006. Iran on ollut tämän jälkeen konetyypin viimeinen käyttäjä. Tämä on jo itsessään ollut saavutus ilman amerikkalaista tukea.

Tomcateja myytiin Yhdysvalloista Iraniin shaahi Mohammed Reza Pahlavin valtakaudella 1970-luvun puolivälissä. Iranin vallankumous vuonna 1979 katkaisi suhteen Yhdysvaltoihin, mutta iranilaiset ovat tästä huolimatta pystyneet pitämään koneet ainakin rajatussa käytössä.

Ilmailusivusto Aviationistin mukaan Iranilla oli ainakin ennen Israelin massiivista hyökkäystä noin nelisenkymmentä F-14-konetta, joista osa on ”modernisoitu” päivitetyllä Iranissa asennetulla tutkajärjestelmällä ja tutkavaroittimella. Iran on myös väitetysti pystynyt integroimaan kotimaisia ohjuksia Tomcateihin.

Siitä ei ole tietoa, kuinka monta F-14-hävittäjää Iranilla todellisuudessa on enää ollut toimintakunnossa. Aviationistin artikkelin mukaan taistelukäyttöön sopivia Tomcateja oli vuonna 2018 enää noin 24 kappaletta. Samaan arvioon päädyttiin Flight Globalin selvityksessä vuonna 2019.

Iranilaisten Tomcatien rungot ovat mitä todennäköisimmin ylittäneet maltillisesta käytöstä huolimatta toimintaikänsä rajat jo kauan sitten. Koneita todennäköisesti käytetäänkin nykyisin varsin säästeliäästi ja  rungon rasittamisen rajoituksilla.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)