Parlamentin alahuone duuma on hyväksynyt yksimielisesti Venäjän propagandaa myötäilevän julkilausuman Virosta, Latviasta ja Liettuasta.
Baltian maita syytetään ihmisoikeuksien polkemisesta ja kansainvälisen lain rikkomisesta.
– Baltian maat ovat harjoittaneet sortopolitikkaa ja edistäneet nationalismia ja suvaitsemattomuutta venäläisiä kohtaan jo pitkään. Brutaali russofobinen vaino, lasten kiusaaminen kouluissa ja jopa päiväkodeissa, toimittajien häirintä, kultuuri- ja muistiperinnön tuhoaminen ja historiallisten tosiasioiden muuttaminen ovat tulleet standariksi, propagandaa mukailevassa lausumassa uhotaan.
– Duuman jäsenet vastustavat kaikkea rotuun, ihonväriin, kansalliseen tai etniseen alkuperään, poliittisiin tai muihin näkemyksiin perustuvaa syrjintää ja vaativat Baltian maita ja russofobisia länsimaita noudattamaan kansainvälisen oikeuden periaatteita ja lopettamaan venäjänkielisen väestön perusoikeuksien rikkomisen, lausuma jatkuu.
Kansanedustajat paheksuivat lausuman käsittelyssä myös Neuvostoliiton diktaattori Josif Stalinin maineen lokaamista. Puolustusvaliokunnan jäsen Viktor Sobolev huomautti, että isien, isoisien ja veljien sankariteot on tärkeää muistaa. Hän pani merkille Stalinin Neuvostoliiton hyväksi tehdyn työn, jolla estettiin kahden rintaman sota ja edistettiin taloudellista ja teollista kehitystä.
LUE MYÖS:
Viron turvapalvelu otti Kreml-mieliset erityisseurantaan – provokaatioihin varaudutaan





