Donald Trump. AFP / LEHTIKUVA / TIERNEY L CROSS

Donald Trump uhkaa nyt Venäjää uusilla pakotteilla ja tulleilla

Yhdysvaltain presidentin mukaan syynä on Venäjän taistelutoiminta Ukrainassa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump väittää, että aikoo kohdistaa Venäjään uusia pakotteita, pankkipakotteita ja tulleja. Trump kirjoitti asiasta oman sosiaalisen mediansa Truth Socialin tilillään. Asiasta kertoo esimerkiksi Britannian yleisradioyhtiö BBC. Perusteluksi toiminnalleen Trump tarjoaa sen, että Venäjän taistelutoimet Ukrainassa ovat kiihkeitä.

– Perustuen siihen, että Venäjä todellakin ”mättää” Ukrainaa taistelukentällä juuri nyt, harkitsen vahvasti laajamittaisia pankkisanktioita, pakotteita ja tullimaksuja Venäjälle, kunnes tulitauko ja lopullinen rauhansopimus on saavutettu, Trump kirjoitti.

– Venäjälle ja Ukrainalle, käykää neuvottelupöytään nyt, ennen kuin on liian myöhäistä. Kiitos!!!, Trump päätti päivityksensä.

Trumpin viesti on sikäli erikoinen, että Yhdysvallat on vasta uusinut määräaikaiset Venäjä-pakotteensa jatkumaan maaliskuuhun 2026 saakka. Viikko sitten Trump lähetti pois luotaan Valkoisesta talosta sinne mineraalikauppasopimusta allekirjoittamaan saapuneen Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin.

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)