Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo neuvottelujen Iranin kanssa jatkuvan maanantaina. Trumpin mukaan hän perui samalla Iraniin suunnitellun ”massiivisen hyökkäyksen”, kertoo CNN.
Trump sanoi sunnuntaina toimittajille Air Force One -lentokoneessa, että Iran tiesi hyökkäyksen olevan valmisteilla.
– He tiesivät hyökkäyksen laajuuden, koska näkivät sen muodostuvan. Nyt keskustelemme heidän kanssaan neuvottelujen muodossa. Ne alkavat huomenna iltapäivällä, ja katsotaan, mitä tapahtuu, Trump sanoi.
Presidentin mukaan Saudi-Arabia, Yhdistyneet arabiemiirikunnat ja Qatar pyysivät Yhdysvaltoja luopumaan iskusta. Trump väitti Iranin esittäneen saman pyynnön, mutta Iranin valtiollinen media on kiistänyt asian.
Trumpin mukaan Persianlahden maat uskovat, että osapuolten välillä on mahdollista saavuttaa sopimus. Ensimmäinen kysymys koskisi Hormuzinsalmea ja seuraava Iranin ydinohjelmaa.
– Hormuzista on sopimus, ja sen jälkeen tulee ydinsopimus, tai sitä voisi kutsua Iranin riisumiseksi ydinaseista, Trump sanoi.
Saudi-Arabian kruununprinssi Mohammed bin Salman keskusteli Trumpin kanssa puhelimitse sunnuntaina. Saudi-Arabian valtiollisen uutistoimiston mukaan kruununprinssi kehotti asettamaan vuoropuhelun etusijalle ja ehkäisemään konfliktin laajenemisen.
Trump ei vastannut kysymykseen siitä, olisiko suunniteltu hyökkäys kohdistunut Iranin energiainfrastruktuuriin. Hän painotti kuitenkin lauantaina Truth Social -palvelussa, että Yhdysvallat on edelleen valmis sotilaallisiin toimiin.
Trumpin päätös ei vielä merkitse pysyvää liennytystä. Iran kiistää pyytäneensä iskujen keskeyttämistä, eikä neuvottelujen sisällöstä tai osallistujista ole kerrottu tarkemmin. Iranilainen Fars-uutistoimisto pilkkasi sunnuntaina Trumpin vetäytymistä ja väitti hänen menettäneen toimintakykynsä.
Verkkouutiset kertoi viime viikolla Trumpin kieltäneen iskut Iraniin huolestuttuaan maan ohjusvarastoista. Trump on samalla pitänyt sotilaallista vaihtoehtoa avoinna, vaikka hän on sanonut suosivansa neuvotteluratkaisua.