Alcatrazin vankilasaari. WIKIMEDIA COMMONS CC-BY-SA 4.0

Donald Trump määräsi: Pahamaineinen vankila avataan uudelleen

Syynä on lisääntynyt rikollisuus.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Alcatrazin vankila avataan uudelleen. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo asiasta omistamassaan Truth Social -palvelussa. Aiheesta kertoo myös muun muassa yhdysvaltalainen CNN.

Hän kertoo antaneensa viranomaisille määräyksen rakentaa vankila uudelleen ja tehdä siitä ”suurempi kuin koskaan”. Saarelle sijoitettaisiin vakavista ja toistuvista rikoksista tuomittuja henkilöitä.

Päätöstä Trump perustelee lisääntyneellä rikoksella.

– Kun olimme menneinä aikoina vakavasti otettava kansakunta, emme epäröineet sulkea kaikkein vaarallisimpia rikollisia vankilaan ja pitää heitä kaukana kaikista, joita he voisivat vahingoittaa. Niin sen pitääkin olla, Trump kirjoitti.

Alcatraz on San Franciscon lahdella sijaitseva saari, joka toimi aikoinaan varuskuntana ja sittemmin yhtenä Yhdysvaltain pahamaineisemmista vankiloista. Saarella ei ole ollut vankilatoimintaa 1960-luvun jälkeen, vaan se on toiminut esimerkiksi museona.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)