Israel on tietojen mukaan valmistautumassa maajoukkojen etenemiseen Gazaan. Taistelusta tulee brutaalia, kirjoittaa Britannian kuninkaallisen panssarirykmentin entinen komentaja, eversti evp. Hamish de Bretton-Gordon The Telegraph -lehdesssä.
– Kaupunkisota on haastavimpia sodankäynnin muotoja, ja siitä huolimatta että Israelin joukot edustavat kansainvälistä kärkeä, heillä on silti edessään valtava tehtävä.
Ex-komentajan mukaan Hamas on osoittanut lauantaina aloittamassa hyökkäyksessään valmistautumista ja harjoittelua enemmän kuin mikään terroristijärjestö aiemmin.
– On selvää, että [Hamasin operaatio] oli hyvin tehokkaan ja kehittyneen organisaation koordinoima ja johtama, sanoo de Bretton-Gordon, jonka mukaan terroristien toiminta näytti enemmän siltä kuin kyse olisi jonkin valtion erikoisjoukoista, kun katsoo käytettyä laajaa kalustoa ja taktiikkaa.
De Bretton-Gordonin mukaan Israel voi täsmäiskuilla ilmasta tuhota Hamasin komento- ja ohjauskeskuksia Gazassa, joskin terroristit käyttävät siviileitä ihmiskilpinä.
Lisäksi alueella on 30000-40000 Hamasin sotilasta, joiden neutralisointi on hidasta ja erittäin vaarallista.
Vaikka taistelukenttää voi etukäteen jonkin verran ”muokata” ilmasta käsin ja tasoittaa tietä panssarivaunuille, silti lopulta kyse on de Bretton-Gordonin mukaan siitä, että Israelin joukot jahtaavat maassa terroristisoluja ja hävittävät niitä.
– Vaikka Gaza on pieni, kaupunkisodankäynti vaatii valtavan määrän sotilaita ja kalustoa. Israelin puolustusvoimat aikoo tällä kerralla tehdä perusteellista työtä, ja 300 000 reserviläisen kutsuminen 170 000 aktiivisen sotilaan lisäksi kertoo siitä, että operaatiosta tulee pitkä, hän toteaa.