Israelin ilmaiskujen ja maaoperaation aiheuttamat massiiviset tuhot Gazan kaistaleella ovat aiheuttaneet järkytystä ympäri maailman.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kerrotaan lisänneen viime aikoina painetta Israelin hallitusta kohtaan alueen humanitaarisen kriisin helpottamiseksi. Valkoisen talon lähteet sanovat Axiosille, että Trumpin hallinto aikoo ottaa vastuulleen koko Gazan humanitaarisen avun jakelun, koska Israel ei ole hoitanut asiaa riittävällä tavalla.
Qatarin, Jordanian ja Egyptin odotetaan osallistuvan hankkeeseen ainakin rahoituksen osalta. Donald Trump ei ole tiettävästi kovin innoissaan Gaza-avun hoitamisesta, mutta vaihtoehtoa ei vaikuta olevan.
– Gazan nääntymisongelma pahenee. Donald Trump ei pidä siitä, sillä hän ei halua vauvojen nääntyvän nälkään. Hän haluaa, että äidit voivat hoitaa lapsiaan. Aihe vaivaa häntä yhä enemmän, Valkoisen talon lähde sanoo.
Britannian asevoimien eversti evp. Richard Kemp toteaa nähneensä Gazan tuhot paikan päällä ja kuvailee näkymää ”todella hirvittäväksi”. Paikoin jäljellä ei ole mitään muuta kuin romukasoja silmänkantamattomiin.
Hänen mukaansa tilanne ei tullut yllätyksenä kenellekään, joka ymmärtää terroristijärjestö Hamasin strategiaa. Siinä koko Gaza muunnettiin ”sotilaalliseksi linnakkeeksi, joka naamioitiin siviilien asutuskeskukseksi”. Erityisen suuria tuhoja voi selittää Hamasin taistelutavalla, johon sisältyy laajan tunneliverkoston käyttö.
– Tunneleita on käytetty sodissa satojen vuosien ajan. Mutta aiemmin ei ole nähty mitään vastaavaa, sillä Hamas kaivoi 16 vuoden aikana yli 640 kilometriä tunneleita ensisijaiseksi sotilaalliseksi infrastruktuurikseen. Ne olivat suojassa asutuskeskusten alla, Richard Kemp kirjoittaa Telegraph-lehden kolumnissa.
Noin 60 metrin syvyyteen ulottuvat tunnelit soveltuvat taistelijoiden liikkumisen ohella asevarastoiksi, komentopisteiksi ja asuintiloiksi. Israelin asevoimien (IDF) arvion mukaan tunnelien yhteydessä oli yli 5 000 sisäänkäyntiä. Niitä piilotettiin asuinrakennuksiin, sairaaloihin, kouluihin ja moskeijoihin. Monet israelilaissotilaat ovat saaneet surmansa edettyään räjähteillä ansoitettuihin käytäviin.
Tietyissä tapauksissa Israelin täsmäiskut ovat aiheuttaneet toissijaisia räjähdyksiä, kun paineaalto on räjäyttänyt samalla Hamasin räjähde- ja ohjusvarastoja. Tämä on romauttanut muitakin kohteen lähellä sijainneita rakennuksia. Rakennusten alla kulkevien tunnelien tuhoaminen on lisäksi heikentänyt monien talojen perustuksia.
Hamas on sijoittanut aseitaan tietyillä alueilla lähes jokaiseen rakennukseen.
– Olen nähnyt käsikranaattilaatikoita lasten sänkyjen alla, raketinheittimiä keittiökaapeissa ja rynnäkkökivääreitä vaatekasoihin piilotettuina. Miksi siis IDF ei voi tutkia taloja ja kerätä aseita kohteiden räjäyttämisen sijaan? Koska noin 40 prosenttia Gazan rakennuksista on ansoitettu räjähteillä juuri tämän estämiseksi, Richard Kemp sanoo.
Hän viittaa arvioihin, joiden mukaan Gazassa sijaitsevista 250 000 rakennuksesta noin 100 000 olisi ansoitettu räjähteillä. Niiden yhteyteen on asennettu kameroita, joista voidaan tarkkailla Israelin sotilaiden liikkeitä. Evp-upseeri muistuttaa brittijoukkojen toimineen IDF:n lailla Belfastissa 1980-luvulla.
– Löysimme rakennuksen, johon IRA oli asentanut useita räjähteitä poliisien ja sotilaiden surmaamiseksi. Tässä tapauksessa myös me päätimme käyttää räjähteitä sen sijaan, että olisimme asettaneet pomminpurkuryhmämme vaaralle alttiiksi.
Richard Kempin mukaan monet ihmiset eivät länsimaissa halua myöntää, että Gazan tuhojen taustalla on Hamasin tarkoituksellinen sotastrategia.
– He muuttivat Gazan sotakoneeksi ja ottivat käyttöönsä koko väestön, jokaisen rakennuksen, alueen jokaisen senttimetrin sekä suuren osan kansainvälisistä avustustarvikkeista, jotka lähetettiin heidän oman kansansa avuksi, brittiupseeri toteaa.





